Unia Europejska i Ukraina zacieśnią współpracę polityczną i gospodarczą – szczyt Ukraina-UE

Unia Europejska potwierdziła swoje zaangażowanie we wzmacnianie stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej Ukrainy z UE oraz swoje niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego.

Potwierdza to wspólne oświadczenie przyjęte po 23. szczycie Ukraina-UE, donosi Ukrinform.

„Zebraliśmy się dzisiaj, aby potwierdzić nasze stałe zobowiązanie do wzmocnienia politycznego stowarzyszenia i integracji gospodarczej Ukrainy z Unią Europejską poprzez Układ o stowarzyszeniu oraz jego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu” – czytamy w dokumencie.

UE potwierdziła również swoje niezachwiane poparcie i zaangażowanie na rzecz niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Ponadto szczyt potwierdził nasze silne zobowiązanie do dalszego wzmacniania stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej Ukrainy z UE, w szczególności poprzez dalszą ścisłą współpracę na rzecz wzmocnienia praworządności, promowania reform i promowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego, wspierania zielonych i cyfrowych transformacji.

Uczestnicy szczytu uznali europejskie aspiracje Ukrainy i z zadowoleniem przyjęli jej europejski wybór, zapisany w Układzie o stowarzyszeniu oraz w kontekście jego wejścia w życie we wrześniu 2017 r. w następstwie decyzji szefów państw i rządów UE z grudnia 2016 r.

Przypomnijmy, we wtorek w Kijowie odbył się 23. szczyt Ukraina-Unia Europejska. W efekcie podpisano szereg porozumień, m.in. w sprawie wspólnej przestrzeni lotniczej.

av


Źródło: Unia Europejska i Ukraina zacieśnią współpracę polityczną i gospodarczą – szczyt Ukraina-UE

Może Ci się spodobać