Ukraina w OBWE wzywa Rosję do przestrzegania wszystkich dokumentów Porozumień mińskich

Rosja stara się unikać wykonywania protokołu z Mińska i Memorandum w sprawie jego postanowień, nalegając na wdrożenie jedynie Pakietu Środków do Wdrażania Porozumień Mińskich – powiedział podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk, donosi korespondent Ukrinformu.

„Rosja stara się przekonać Radę Stałą o szczególnym charakterze prawnym pakietu środków i dać mu pewną przewagę nad protokołem mińskim i memorandum. Jednak polityczna aprobata Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zwalnia Rosji z jej zobowiązań wynikających z pozostałych dwóch umów”- powiedział Cymbaliuk.

Dyplomata wyjaśnił, dlaczego rosyjska delegacja była tak zdenerwowana, gdy przedstawiciele innych krajów domagali się wdrożenia Protokołu mińskiego i Memorandum.

„Na przykład punkt 4 mińskiego memorandum przewiduje wycofanie systemów rakiet, takich jak Tornado. W rzeczywistości Tornado jest nowym systemem używanym tylko przez rosyjskie siły zbrojne” – powiedział Cymbaliuk.

Przypomniał również, że punkt 10 protokołu z Mińska przewiduje wycofanie nielegalnych grup zbrojnych i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy. „Podkreślam – nielegalne, których obecność na ziemi ukraińskiej nie była dozwolona przez ukraiński parlament. Mówimy więc tylko o rosyjskich ugrupowaniach zbrojnych na terytoriach okupowanych, mimo prób manipulacji przez Rosję punktem 10 pakietu” – powiedział minister.

Ponadto wskazał, że punkt 4 protokołu z Mińska przewiduje stały monitoring i weryfikację ukraińsko-rosyjskiej granicy państwowej wraz z utworzeniem strefy bezpieczeństwa na obszarach przygranicznych Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, misje USA i UE w OBWE przypomniały Rosji, że podpisane przez Rosję Porozumienia mińskie składają się z trzech dokumentów – protokołu, memorandum i zestawu środków.

av


Źródło: Ukraina w OBWE wzywa Rosję do przestrzegania wszystkich dokumentów Porozumień mińskich

Może Ci się spodobać