Korzyści ekonomiczne z synchronizacji z ENTSO-E szacuje się na 1,5 miliarda dolarów rocznie – Szmyhal

Efekt ekonomiczny synchronizacji Zjednoczonego Systemu Energetycznego Ukrainy z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E) wyniesie 1,5 mld USD rocznie.

Premier Denys Szmyhal powiedział to podczas konferencji „Integracja Ukrainy z ENTSO-E: o krok od niezależności energetycznej”, donosi korespondent Ukrinformu.

„Dołączenie do europejskiego systemu energetycznego to bardzo praktyczny krok. Nasi koledzy z banku szacują, że korzyści ekonomiczne z synchronizacji UPS Ukrainy z ENTSO-E wynoszą około 1,5 miliarda dolarów rocznie” – powiedział Szmyhal.

Powiedział, że synchronizacja daje Ukrainie następujące główne korzyści: niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, demonopolizację rynku energii elektrycznej, rozszerzenie możliwości eksportowych, koncentrację na dekarbonizacji i modernizacji infrastruktury oraz rozwoju nowych technologii.

„Odłączenie Ukrainy od systemu energetycznego Federacji Rosyjskiej doprowadzi do utraty jej strategicznego wpływu na elektroenergetykę nie tylko na Ukrainie, ale także w krajach europejskich” – powiedział szef rządu.

W przypadku Ukrainy synchronizacja zwiększy stabilność systemu elektroenergetycznego, ogólny poziom technologiczny pracy oraz poziom bezpieczeństwa dostaw energii.

Szmyhal powiedział, że europejscy partnerzy zostaną zaproszeni do rozpoczęcia strategicznego dialogu energetycznego na wysokim szczeblu między Ukrainą a UE, w tym na temat dekarbonizacji i synchronizacji systemów energetycznych.

Zdaniem premiera, w procesie synchronizacji konieczne jest wprowadzenie do ustawodawstwa europejskiego regulacji z przejrzystymi procedurami antymonopolowymi i instrumentami przeciwdziałającymi manipulacjom na rynku. Synchronizacja zwiększy również eksport energii elektrycznej do Europy.

Szmyhal zauważył również, że synchronizacja zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Ukrainy.

Ukraina jest technicznie gotowa do synchronizacji Zjednoczonego Systemu Energetycznego Ukrainy (JES Ukrainy) z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E).

Minister energetyki Herman Hałuszczenko zauważył, że Ukraina jest technicznie gotowa do synchronizacji z ENTSO-E: „Można powiedzieć, że technicznie Ukraina przeszła tę ścieżkę i jest gotowa do synchronizacji”.

Zaznaczył, że w kwestiach regulacyjnych wciąż pozostają problemy do rozwiązania. W szczególności konieczne jest osiągnięcie regulacji rynku zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.

Hałuszczenko oczekuje, że dzięki współpracy międzyresortowej z Ministerstwem Energetyki, Ukrenergo, NKREKU będzie możliwe osiągnięcie spójności regulacyjnej z Europą.

Jak informowaliśmy, do końca 2022 roku Zjednoczony System Energetyczny Ukrainy powinien wejść w równoległy tryb działania z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E).

Synchronizacja Zunifikowanego Systemu Energetycznego Ukrainy z ENTSO-E zaplanowana jest na 2023 rok. Na luty 2022 roku planowane jest przetestowanie pracy UPS i systemu elektroenergetycznego Mołdawii w trybie izolowanym, co jest jednym z etapów integracji krajowego systemu elektroenergetycznego w ENTSO-E.

ENTSO-E to europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej, która zrzesza 43 operatorów z 36 krajów kontynentu europejskiego.

prs


Źródło: Korzyści ekonomiczne z synchronizacji z ENTSO-E szacuje się na 1,5 miliarda dolarów rocznie - Szmyhal

Może Ci się spodobać