Ukraina domaga się od NATO jasności strategicznej w sprawie perspektyw członkostwa – Stefaniszyna

Władze Ukrainy domagają się od Sojuszu Północnoatlantyckiego jasności strategicznej co do perspektyw członkostwa – powiedziała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna w wywiadzie dla „Radio Swoboda”, donosi Ukrinform.

„Ukraina na pewno stanie się członkiem NATO. I to już nie jest tylko moje wewnętrzne przekonanie. Przebyliśmy wystarczająco długą drogę, aby potwierdzić to stanowisko na tegorocznym szczycie NATO. Rozmawialiśmy z absolutnie wszystkimi stolicami państw członkowskich NATO. To trudny dialog. Od Niemiec po Portugalię, po kraje bałtyckie” – powiedziała.

Jak powiedziała Stefaniszyna w kwestii członkostwa – „od NATO wymagamy strategicznej jasności”.

„W 2021 r. wszystkie państwa członkowskie NATO potwierdziły, że Ukraina będzie członkiem NATO. Przyjęliśmy specjalną decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, pracujemy nad państwowym programem przejścia do standardów NATO. Już teraz wykorzystujemy ogromny potencjał zaawansowanych programów. A co najważniejsze, współpracujemy z każdą stolicą NATO. Budujemy ten konsensus i wykorzystujemy wszystkie platformy” – podkreśliła wicepremier i dodała, że dziś decyzja o członkostwie w NATO leży w sferze politycznej.

„Dlatego najwyższym priorytetem dla nas jest wypracowanie konsensusu w sprawie utrzymania członkostwa. I w zasadzie dobrze idziemy w tym kierunku” – powiedziała urzędnik.

Przypomnijmy, podczas konferencji prasowej w Brukseli Sekretarz Generalny NATO wyraził przekonanie, że Sojusznicy na szczycie w Madrycie potwierdzą swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i Gruzji, a także ich wcześniejsze zobowiązania dotyczące ich euroatlantyckich przyszły.

av


Źródło: Ukraina domaga się od NATO jasności strategicznej w sprawie perspektyw członkostwa – Stefaniszyna

Może Ci się spodobać