Państwa OBWE – Postęp we wschodniej Ukrainie zależy od woli politycznej Rosji

Stany Zjednoczone oczekują, że Rosja wykaże wolę polityczną potrzebną do pokojowego rozwiązania konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie – powiedziała zastępca szefa misji USA przy OBWE Elisabeth Rosenstock-Siller na posiedzeniu Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy, donosi korespondent Ukrinform

„Postęp zależy od woli politycznej Rosji, który mamy nadzieję zobaczyć. Dodatkowe środki mające na celu wzmocnienie zawieszenia broni uratowały życia, złagodziły ludzkie cierpienie i wykazały możliwy postęp. Wzywamy Rosję do ponownego wykazania takiej woli politycznej. Wszyscy chcemy zobaczyć jak Rosja bierze udział w znaczących negocjacjach i jest to konieczne przynajmniej dla Rosji i sił, które finansuje, wyposaża, szkoli i prowadzi, aby powstrzymać się od przemocy w tym czasie” – powiedziała.

Elisabeth Rosenstock-Siller zapewniła także Specjalnego Przedstawiciela urzędującego Przewodniczącego OBWE Mikko Kinnunenena oraz Szefa SMM OBWE na Ukrainie Halita Chevika o pełnym poparciu i zaufaniu Stanów Zjednoczonych w ich wysiłkach na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie.

„Wszyscy jesteśmy zależni od SMM i jego lojalnych obserwatorów w przedstawianiu bezstronnych raportów, które dają jasny obraz sytuacji w terenie. Ich bezstronność pozwala czytelnikom na wyciąganie własnych wniosków na podstawie faktów. A te fakty pokazują, że agresja Rosji jest siłą napędową tego konfliktu” – podkreśliła.

Przypomnijmy, misja UE w OBWE stwierdziła podczas posiedzenia Rady Stałej, że podpisując Porozumienia mińskie, Rosja zobowiązała się do pokojowego rozwiązania konfliktu, a więc jej starania o legitymizację tzw. republik we wschodniej Ukrainie są niekonstruktywne.

av


Źródło: Państwa OBWE - Postęp we wschodniej Ukrainie zależy od woli politycznej Rosji

Może Ci się spodobać