Jermak omówił zagrożenie ze strony Nord Stream 2 z zastępcą asystenta sekretarza stanu USA

Szef Biura Prezydenta Andrij Jermak rozmawiał z zastępcą podsekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Robinem Dunniganem o zagrożeniach w energetyce, jakie stwarza Nord Stream-2.

Jak donosi Ukrinform, informuje o tym służba prasowa Biuro Prezydenta.

Jermak zwrócił uwagę na znaczenie wizyty zastępcy podsekretarza stanu na Ukrainie w kontekście stosunków dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi.

„Pomyślna wizyta prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych wskazuje na nowe możliwości budowania stosunków ukraińsko-amerykańskich. Ambitne wspólne oświadczenie zatwierdzone przez prezydentów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych jest mapą drogową dalszego rozwoju naszych relacji” – powiedział szef BP.

Jermak i Dunnigan omówili przygotowania do posiedzenia odnowionej Komisji Partnerstwa Strategicznego, w tym podpisanie odnowionej Karty Partnerstwa Strategicznego między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

„Podczas spotkania poruszono kwestię dalszej współpracy w sektorze energetycznym. Ponadto strony omówiły zagrożenia w sektorze energetycznym, jakim jest projekt „Nord Stream – 2” – napisano w komunikacie.

Szef Biura Prezydenta Ukrainy podkreślił znaczenie zaangażowania USA w proces negocjacji pokojowego uregulowania sprawy we wschodniej Ukrainie.

Dunnigan podkreślił znaczenie reform na Ukrainie, potrzebę wzmocnienia instytucji antykorupcyjnych oraz gotowość Stanów Zjednoczonych do dalszego wspierania tych strategicznych inicjatyw.

Jermak potwierdził zaangażowanie strony ukraińskiej w budowę pomyślnie utworzonej niezależnej infrastruktury antykorupcyjnej.

Szef Biura Prezydenta Ukrainy podziękował Stanom Zjednoczonym za udział w Szczycie Platformy Krymskiej i przyłączenie się do jego deklaracji końcowej, wyrażając nadzieję na dalsze aktywne wspieranie Platformy przez Stany Zjednoczone.

Jermak podziękował również stronie amerykańskiej za wysłanie oficjalnej delegacji przedstawicielskiej do udziału w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę tragedii w Babim Jarze.

Przypomnijmy, 7 października szef Biura Prezydenta Andrij Jermak odbył posiedzenie inauguracyjne grupy roboczej w celu zminimalizowania zagrożeń ze strony gazociągów omijających Ukrainę. Uczestnicy wydarzenia omówili wyzwania stojące przed Ukrainą na obecnym etapie, a także algorytm działań na najbliższą przyszłość.

av


Źródło: Jermak omówił zagrożenie ze strony Nord Stream 2 z zastępcą asystenta sekretarza stanu USA

Może Ci się spodobać