Ze względu na wzrost cen gazu część wytwórców energii elektrycznej przestała działać – minister

Ze względu na wzrost cen gazu, część wytwórców energii elektrycznej pracujących na tego rodzaju paliwie została zmuszona do zaprzestania działalności.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, powiedział o tym minister energetyki Herman Hałuszczenko podczas godzinnych pytań do rządu w Radzie Najwyższej.

„Elektrociepłownie pracujące na gazie znacznie ograniczyły odpowiednio produkcję energii elektrycznej, co zwiększa spalanie węgla. Tym samym producenci, którzy wytwarzają 25% energii elektrycznej z węglowodorów, zaprzestali produkcji ze względu na cenę gazu” – powiedział Hałuszczenko.

Według niego Ukraina straciła zatem 3 tysiące MW mocy. Hałuszczenko powiedział, że w celu pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną zaktualizowany prognozowany bilans przewiduje wzrost produkcji energii elektrycznej przez elektrownie jądrowe o 880 mln kWh. Minister zaznaczył, że jest to równoznaczne z zaoszczędzeniem około 450 tysięcy ton węgla w magazynach elektrociepłowni.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Energytyki zaktualizowało prognozowany bilans energii elektrycznej w Zjednoczonym Systemie Energetycznym (UPS) Ukrainy na 2021 rok. Zaktualizowany prognozowany bilans przewiduje wzrost udziału energetyki jądrowej o 4% w 2021 roku w stosunku do poprzedniego prognozowanego salda.

prs


Źródło: Ze względu na wzrost cen gazu część wytwórców energii elektrycznej przestała działać – minister

Może Ci się spodobać