NBU zobowiązał pozabankowe instytucje finansowe do wskazania warunków i pełnego kosztu kredytów w reklamie

Narodowy Bank Ukrainy zatwierdził wymóg ujawniania przez niebankowe instytucje finansowe pełnej informacji o usługach kredytowych konsumenckich i pełnym koszcie kredytu konsumenckiego.

Według Ukrinform, donosi służba prasowa NBU.

„Dotyczy to stron internetowych instytucji finansowych, rozpowszechniania informacji w reklamie, informacji podczas korzystania z pożyczki, a także specyfiki ujawniania informacji o mikropożyczkach” – czytamy w oświadczeniu.

Po trzech miesiącach wszystkie pozabankowe instytucje finansowe, które mogą udzielać pożyczek konsumenckich, muszą ujawnić w serwisie pełną informację o usługach w jednym, ujednoliconym formacie.

Należy więc wskazać całkowity koszt kredytu wraz ze wszystkimi prowizjami i opłatami (w tym w zakresie prowizji osób trzecich i płatności za usługi towarzyszące np. towarzystwa ubezpieczeniowego, rejestratora stanu, notariusza, rzeczoznawcy), rzeczywistą roczną stopę procentową, warunki i kwoty, warunki wcześniejszych zwrotów, kary w przypadku naruszenia warunków kredytowych itp.

Za pół roku na stronach wszystkich pozabankowych instytucji finansowych powinny pojawić się kalkulatory do obliczania kosztów kredytu.

Przy korzystaniu z pożyczki banki muszą poinformować konsumenta o wybranym w porozumieniu z nim kanale komunikacji, np. poprzez powiadomienie SMS, komunikator lub konto osobiste klienta w serwisie.

Takie wymagania określa Uchwała Zarządu NBU z dnia 5 października nr 100. Rozporządzenie wchodzi w życie 8 października 2021 roku.

Jak poinformował Ukrinform, od 1 lipca 2020 roku Narodowy Bank Ukrainy stał się regulatorem rynku pozabankowych usług finansowych.

prs


Źródło: NBU zobowiązał pozabankowe instytucje finansowe do wskazania warunków i pełnego kosztu kredytów w reklamie

Może Ci się spodobać