Zełenski spotkał się z prezydentem Niemiec

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem i podziękował za wsparcie Ukrainy na najwyższym szczeblu.

Szef państwa ukraińskiego napisał o tym na Twitterze, informuje Ukrinform.

„Spotkałem się z Frankiem-Walterem Steinmeierem w Kijowie. To bardzo ważne, że w dniach 80. rocznicy tragedii w Babim Jarze prezydent federalny Niemiec odwiedza Ukrainę, a Niemcy wspierają Ukrainę na najwyższym szczeblu” – powiedział Zełenski.

Według prezydenckiej służby prasowej prezydent podziękował Steinmeierowi za wizytę i podkreślił, że Niemcy są ważnym partnerem Ukrainy w Europie.

„Chcę podziękować za tę wizytę, to dla nas bardzo ważne. Odbyliśmy z wami wiele różnych spotkań, ale najważniejsze jest to, że w tak ważnych dla Ukrainy dniach, dla historii naszego państwa, w 80. rocznicę tragedii Babim Jarze, Niemcy wspierają Ukrainę na najwyższym szczeblu” – napisał.

Prezydent zauważył, że Ukraina dąży do wzmocnienia stosunków z Niemcami.

„Ukraina oczekuje, że po wyborach parlamentarnych w Niemczech powstanie koalicja, która przyczyni się do relacji ukraińsko-niemieckich i wesprze europejską perspektywę naszego kraju” – powiedział.

Podczas rozmów szczególną uwagę zwrócono na kwestię pokojowego uregulowania sytuacji w Donbasie. Zełenski podkreślił, że Ukraina stara się zintensyfikować prace wszystkich formatów negocjacji w celu osiągnięcia pokoju na Wschodzie oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej.

„Nie możemy się doczekać dalszego skutecznego wsparcia ze strony Niemiec. Bardzo doceniamy wysiłki mediacyjne Berlina w formacie normandzkim” – powiedział.

Prezydent Ukrainy zwrócił także uwagę na ważną rolę Niemiec w działalności Platformy Krymskiej. „Jesteśmy wdzięczni Niemcom za udział w szczycie i przyłączenie się do jego deklaracji końcowej” – powiedział szef państwa.

Przywódcy omówili także kwestie bezpieczeństwa energetycznego na Ukrainie i w Europie.

„Uruchomienie Nord Stream 2 oznacza znaczną eskalację zagrożeń dla Ukrainy i Europy. Dla Ukrainy ważne jest posiadanie jasnego międzynarodowego mechanizmu prawnego, który zagwarantuje bezpieczeństwo” – powiedział Zełenski.

Na spotkaniu poparto także integrację europejską i euroatlantycką Ukrainy. Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę swojego niemieckiego odpowiednika na oczekiwania naszego kraju w kontekście dalszej integracji z UE i NATO oraz wyraził nadzieję na wsparcie Niemiec.

Przypomnijmy, 6 października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przebywał na Ukrainie W środę odwiedził Koriukówkę (obwód czernihowski), gdzie oddał hołd ofiarom tragedii w Koriukówce z 1943 roku.

av


Źródło: Zełenski spotkał się z prezydentem Niemiec

Może Ci się spodobać