Trójkąt Lubelski – Ukraina, Polska i Litwa omówili wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie

W ramach Trójkąta Lubelskiego minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba omówił z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rau i wiceministrem spraw zagranicznych Litwy Mantasem Adomenasem sposoby wzmocnienia bezpieczeństwa regionu – napisano w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, informuje Ukrinform.

Spotkanie odbyło się w formie okrągłego stołu w ramach konferencji Warsaw Security Forum.

„Międzynarodowy porządek dzienny kształtują od dziesięcioleci duże organizacje i sojusze międzynarodowe. OBWE, Rada Europy, NATO, UE i ONZ ustrukturyzowały porządek światowy. Dziś, przede wszystkim w wyniku agresywnych działań Rosji, dużym sojuszom coraz trudniej jest utrzymać międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne stają się elastyczne formaty regionalne, takie jak Trójkąt Lubelski” – podkreślił Kuleba.

Minister podkreślił, że Trójkąt Lubelski jest wyraźnym przykładem nowego trendu w polityce międzynarodowej na tworzenie sojuszy regionalnych.

„Ten ważny regionalny format współpracy już ujawnia potencjał naszych trzech krajów, zbliżając nas i wzmacniając bezpieczeństwo Ukrainy, Polski i Litwy na tle rosnących wyzwań w regionie” – powiedział.

Rozmówcy omówili sposoby wzmocnienia bezpieczeństwa regionu, w tym energetycznego, wspólne przeciwdziałanie zagrożeniom Nord Stream-2, sytuację na Białorusi oraz wsparcie integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy. Strony zwróciły szczególną uwagę na przeciwdziałanie dezinformacji.

„Trójkąt Weimarski pomógł kiedyś Polsce wrócić do polityki europejskiej. Dziś Trójkąt Lubelski przywraca Ukrainę w przestrzeń Europy Środkowej, do której zawsze historycznie należała” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych.

Kuleba podkreślił, że Trójkąt Lubelski jest zapisany w niedawno przyjętej Strategii Polityki Zagranicznej Ukrainy jako jeden z ważnych nowych międzynarodowych formatów współpracy między naszymi państwami. Wraz ze Stowarzyszonym Trio, Kwadrygą i Platformą krymską te nowe formaty odzwierciedlają nową aktywną politykę zagraniczną Ukrainy i mają na celu stworzenie strefy bezpieczeństwa i dobrobytu dla Ukrainy oraz regionu Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Przypomnijmy, Kuleba przebywa w Polsce z dwudniową wizytą, by wziąć udział w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego i rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau.

28 lipca 2020 r. podczas pierwszego spotkania Trójkąta Lubelskiego ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy podpisali Wspólną Deklarację w sprawie ustanowienia nowego sojuszu regionalnego w celu uznania wielowiekowych więzi historycznych i kulturowych między trzema narodami.

av


Źródło: Trójkąt Lubelski - Ukraina, Polska i Litwa omówili wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie

Może Ci się spodobać