Ołeksandr Tkaczenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej

Muzeum Narodowe Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie to jedno ze świętych miejsc dla każdego Ukraińca, jedno wielkie serce, w którym biły prochy czterech milionów serc ludzi, którzy zginęli w specjalnie sprowokowanym głodzie zorganizowanym przez komunistów w latach 1932-1933. W tym roku, na początku września, w muzeum otwarto wyremontowaną salę pamięci. A pod koniec listopada w ramach programu „Wielka Budowa” planowane jest przedstawienie koncepcji ekspozycji II etapu kompleksu muzealnego.

Ukrinform zwrócił się do Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej o poinformowanie Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej o tym, kiedy planowane jest zakończenie budowy drugiego etapu pomnika, o specyfice ekspozycji, która zostanie umieszczona w nowym muzeum przestrzeni, o poszukiwaniu nowych eksponatów, dokumentów i wspomnień świadków, którzy opowiedzieliby całą prawdę o tragedii narodu ukraińskiego Ołeksandra Tkaczenko.

– Panie Ołeksandrze, dlaczego tak ważne jest otwarcie drugiego etapu Muzeum? W końcu Muzeum już działa, ma rozbudowaną ekspozycję, dlaczego więc nie poprzestać na tezie „dosyć pomników tragedii, pamiętajmy o zwycięstwach”?

– Dziś w Muzeum Hołodomoru jest tylko jedna sala – Izba Pamięci. Trwa budowa drugiego etapu Muzeum Hołodomoru. I to właśnie tam powinna znajdować się główna przestrzeń wystawiennicza Muzeum Hołodomoru. „Pamiętaj, aby być”. Wyrażenie to doskonale wyjaśnia, dlaczego ważne jest zachowanie pamięci o zbrodni ludobójstwa popełnionej przez komunistyczny reżim totalitarny na Ukraińcach. Tylko znając prawdę, będziemy w stanie ożywić własną państwowość, wyciągać wnioski i poprawnie budować politykę państwa. To właśnie zachowanie pamięci zbiorowej przyczyni się do rozwoju państwa społecznego, prawnego, demokratycznego i społeczeństwa obywatelskiego. I jestem wdzięczny prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, przez wsparce. którego taka polityka jest aktywnie realizowana. W szczególności, jeśli chodzi o inicjatywę jak najszybszego zakończenia budowy kompleksu pamięci ofiar ludobójstwa Hołodomoru na Ukrainie.

 – Kiedy będzie można zakończyć budowę II etapu Muzeum? Czy praca odbywa się zgodnie z harmonogramem? Jakie są trudności?

– Zgodnie z planem zakończenie budowy drugiego etapu muzeum nastąpi w 2022 roku. Oczywiście pojawiają się trudności, ponieważ jest to projekt trudny pod względem projektowym. Ale na razie wszystko idzie zgodnie z planem.

– Podczas inspekcji budowy drugiego etapu Muzeum powiedziałeś, że otwarto już zaktualizowaną interaktywną wystawę. Czym była ta aktualizacja, o ile „silniejsza” stała się ta ekspozycja?

– Muzea są tworzone dla zwiedzających, dlatego muszą spełniać wymagania czasu. Odnowiona ekspozycja Muzeum Hołodomoru została stworzona w taki sposób, aby była interesująca zarówno dla 5-latków, jak i 95-latków. Tutaj można zobaczyć mapping 3D na ścianach, interaktywne mapy, a obok – rzeczy osób, które przeżyły Hołodomor. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię. Muzeum Hołodomoru to historia Ukrainy od lat 30. do dnia dzisiejszego.

– Jak projekt wpisuje się w otoczenie? Co powiedziałbyś „ekspertom” z portali społecznościowych, którzy są oburzeni, że „zrujnowali park kolejnym Hołodomorem”?

– Projekt II etapu Muzeum Hołodomoru został opracowany w taki sposób, aby budynek muzeum wpisywał się w przestrzeń otoczenia. Ludzie muszą tylko czekać na zakończenie pracy.

– Muzeum Hołodomoru rozpoczęło wyprawę na wschód i południe, w czterech regionach. Jaki jest cel tej wyprawy? Oczekiwania?

– W ramach projektu kulturalno-artystycznego „Hołodomor: Mozaika Historii”. Nieznane strony ”przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury. W tym roku jest to druga duża wyprawa po Ukrainie, pierwsza odbyła się w zeszłym roku. Wyprawa, która obejmie łącznie 10 regionów Ukrainy, ma ogromne znaczenie dla zachowania pamięci o ludobójstwie Ukraińców. Cel wyprawy ma kilka obszarów pracy dla muzealników. Po pierwsze, jest to poszukiwanie świadków Hołodomoru z lat 1932-1933, nagrania wideo i audio ich zeznań, fotografie odnalezionych archiwów rodzinnych i dokumentów z lat 30. do 40. XX wieku; po drugie, to poszukiwanie nowych informacji o miejscach masowego pochówku ofiar Hołodomoru, wywiady z lokalnymi historykami i historykami zajmującymi się tym tematem; po trzecie, to poszukiwanie unikalnych rzeczy, które uzupełnią ekspozycję II etapu Muzeum.

Wyniki wyprawy można znaleźć na stronie internetowej muzeum w sekcji „Certyfikaty”, która będzie w domenie publicznej.

Czy są jakieś nowe odkrycia naukowe? Jakie nowe kierunki naukowe rozwija muzeum?

– Pracownicy Muzeum stale ujawniają nowe dokumenty, które świadczą o zbrodniczej polityce komunistycznego reżimu totalitarnego, podkreślają różne aspekty ludobójstwa Hołodomoru. Na przykład w odrestaurowanej Izbie Pamięci Muzeum po raz pierwszy zostaną wystawione listy zagranicznego inżyniera Jerry’ego Bermana, który był świadkiem zagłady narodu ukraińskiego w Donbasie w latach 1932-1933.

– Pojawia się krytyka, że ​​muzeum z biegiem lat przestaje być interesujące. Jak ożywić nią zainteresowanie?

– Jeszcze raz podkreślam, że zawsze trzeba być na czasie. Dowodem na to jest odnowiona multimedialna i interaktywna ekspozycja Muzeum Hołodomoru. Ponadto zespół Muzeum opracowuje nowe programy edukacyjne, interaktywne wycieczki, zajęcia, szkolenia dla dzieci w różnym wieku. Muzeum organizuje ośrodki edukacyjne, uczestniczy w festiwalach i wydarzeniach edukacyjnych.


Źródło: Ołeksandr Tkaczenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej

Może Ci się spodobać