Ukraina w OBWE – rosyjskie paszporty w ORDLO mają jeden cel – przygotować grunt pod agresję

Masowe wydawanie przez Rosję paszportów mieszkańcom niektórych obwodów donieckiego i ługańskiego (ORDLO) ma jeden cel, jakim jest przygotowanie gruntu pod dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, poinformował o tym Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk podczas czwartkowego posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

„Pomimo retoryki humanitarnej Rosji, wydawanie paszportów ma jeden cel – przygotować grunt pod agresywne działania przeciwko Ukrainie. To wyraźnie pokazuje brak woli politycznej w Moskwie do rozwiązania konfliktu” – powiedział Cymbaliuk.

Przedstawiciel Ukrainy zauważył, że głosowanie mieszkańców ORDLO w wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej „nie tylko naruszało zobowiązania Rosji wynikające z Porozumień mińskich i celowo podważało proces pokojowy, ale towarzyszyło mu także masowe fałszerstwo i przymus”. Wskazał, że zadaniem rosyjskich władz okupacyjnych w ORDLO było zapewnienie wysokiej frekwencji poparcia dla rządzącej na Kremlu partii Jedna Rosja. Niestety autobusy z „wyborcami” pojechały do Rosji, by głosować na wpół puste. Większość fałszerstw odbywała się za pośrednictwem elektronicznego systemu głosowania – dane osobowe mieszkańców ORDLO weszły do systemu bez ich udziału.

Przypomnijmy, Ukraina potępiła przymusowy udział obywateli Ukrainy w wyborach do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, którym nielegalnie wydawano rosyjskie paszporty na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego.

av


Źródło: Ukraina w OBWE - rosyjskie paszporty w ORDLO mają jeden cel – przygotować grunt pod agresję

Może Ci się spodobać