W Biurze Prezydenta powiedziano, co powinno być zapisane w oświadczeniu ze szczytu Ukraina-UE

Ukraina oczekuje, że wspólne oświadczenie 23. Szczytu UE-Ukraina będzie zawierać postanowienia dotyczące uznania europejskich aspiracji i europejskiego wyboru, dalszej integracji z rynkiem Unii Europejskiej oraz ważnego bloku politycznego kwestii wspierających suwerenność – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żołkwa podczas dyskusji „Uwarunkowania sukcesu szczytu Ukraina-UE. Czego można się spodziewać po głównym europejskim spotkaniu roku?”, donosi korespondent Ukrinform.

„Wśród kluczowych postanowień, które spodziewamy się znaleźć we wspólnym oświadczeniu, są odpowiednie zapisy, które uznają europejskie aspiracje Ukrainy i europejski wybór. Wiadomo, jak trudne jest to dla strony unijnej, ale o tym porozmawiamy bezpośrednio podczas szczytu i postaramy się, aby postanowienia utrudniające integrację europejską Ukrainy nie znalazły odzwierciedlenia we wspólnym oświadczeniu” – powiedział Żołkwa.

Ponadto, według niego, dokument będzie podkreślał „zdolność” Ukrainy do dalszej integracji z rynkiem wewnętrznym UE.

Żołkwa poinformował również, że będą rejestrowane oceny realizacji celów Układu Stowarzyszeniowego dokonywane przez strony ukraińskie i europejskie oraz zostanie odnotowana chęć wspólnej oceny realizacji celów Układu.

Jednocześnie wiceszef BP dodał, że polityczny blok spraw w oświadczeniu będzie bardzo ważny.

„Poparcie UE dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, wezwanie Rosji do położenia kresu agresji, jasne określenie, kto jest stroną konfliktu, kto jest agresorem, konieczność egzekwowania Porozumień mińskich oraz dalszego wspierania i dalszego wzmacniania oraz sankcje sektorowe, w tym i zaostrzanie sankcji tam, gdzie to konieczne” – powiedział Żołkwa.

Przypomnijmy, tegoroczny szczyt UE-Ukraina odbędzie się 12 października w Kijowie.

av


Źródło: W Biurze Prezydenta powiedziano, co powinno być zapisane w oświadczeniu ze szczytu Ukraina-UE

Może Ci się spodobać