Przygotowanie szczytu – Stefaniszyna opowiedziała UE o wdrażaniu przez Ukrainę Umowy Stowarzyszeniowej

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna spotkała się w Brukseli z Sekretarzem Generalnym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (European External Action Service EEAS) Stefano Sannino, aby przygotować szczyt UE-Ukraina, który odbędzie się 12 października w Kijowie – poinformował portal integracji europejskiej, donosi Ukrinform.

Podczas spotkania Stefaniszyna poinformowała swojego europejskiego odpowiednika o postępach Ukrainy w realizacji celów Układu Stowarzyszeniowego.

„Ukraina i UE mogą wzmocnić potencjał Układu Stowarzyszeniowego. Wspólny przegląd realizacji celów Porozumienia powinien wskazywać sektory, w których możemy osiągnąć więcej” – podkreśliła Stefaniszyna.

Urzędniczka odnotowała znaczny postęp w zbliżaniu ukraińskiego ustawodawstwa do prawa UE, w szczególności przedstawiając priorytetowe inicjatywy legislacyjne dotyczące integracji europejskiej, niedawno uzgodnione i zatwierdzone przez rząd w celu przyspieszenia integracji sektorowej.

Ponadto strony dyskutowały o możliwości zacieśnienia współpracy Ukrainy z UE w dziedzinie bezpieczeństwa, m.in. zaangażowania Ukrainy w inicjatywy Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE, przede wszystkim Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO).

Stefaniszyna uzgodniła ze Stefano Sannino dalsze kroki na rzecz wspólnego przeglądu Umowy po przedstawieniu ocen wewnętrznych na marginesie zbliżającego się Szczytu. Uzgodniono także niektóre stanowiska polityczne dotyczące nieuznawania wyborów do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej na Krymie, kontynuacji systemu sankcji wobec Rosji oraz wspólnych działań w ramach Platformy krymskiej.

Ze swojej strony Sekretarz Generalny EEAS pochwalił prezentację przez Ukrainę oceny Porozumienia i zapewnił wicepremier o dalszej ścisłej współpracy i wsparciu dla reform integracji europejskiej na Ukrainie.

Przypomnijmy, Stefaniszyna złożyła w dniach 27-28 września wizytę roboczą w Brukseli w ramach przygotowań do szczytu Ukraina-UE.

av


Źródło: Przygotowanie szczytu - Stefaniszyna opowiedziała UE o wdrażaniu przez Ukrainę Umowy Stowarzyszeniowej

Może Ci się spodobać