Przemówienie prezydenta Ukrainy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wywarło ogromny wpływ – Jermak

Przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ było jednym z najbardziej oczekiwanych i miało potężny wpływ – powiedział szef Biura Prezydenta Andrij Jermak w programie „Wolność słowa” na antenie stacji telewizyjnej ICTV, relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Było dużo uwagi (do przemówienia Prezydenta na Zgromadzeniu – przyp. red.). Otrzymaliśmy wiele powiadomień i telefonów: z Departamentu Stanu USA, z Białego Domu, od partnerów europejskich, z bardzo ciepłymi słowami poparcia i wrażeniami z przemówienia Prezydenta. Miało to bardzo silny efekt” – powiedział szef BP.

Według niego Zełenski w swoim przemówieniu podkreślił konieczność reformy ONZ w celu zwiększenia jej efektywności, bo ta sprawa jest już dawno spóźniona.

„Prezydent powiedział, że najgorzej byłoby, gdyby ONZ stała się Ligą Narodów lub emerytowanym superbohaterem”. Dziś wyzwania stojące przed społecznością światową są tak duże, że bardzo ważne jest, aby zmienić takie rzeczy, jak nadużywanie weta, które widzieliśmy w ostatnich latach, takie jak brak równości między krajami. Wartości i ideologia, z którymi stworzono ONZ, muszą wrócić do jej murów” – powiedział Jermak.

Szef Biura Prezydenta zwrócił uwagę, że dla mieszkańców okupowanego Krymu bardzo ważne było wysłuchanie słów Zełenskiego z trybuny Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie wywarcia okupacji półwyspu. Jermak podkreślił, że Ukraina oczekuje, że ONZ podpisze deklarację szczytu Platformy Krymskiej.

„Wiemy, jak skutecznie odbył się szczyt Platformy Krymskiej, ile delegacji było na nim obecnych. Podpis ONZ jeszcze się nie pojawił, ale prawo do podpisywania jest otwarte i myślę, że z czasem uczestników i sygnatariuszy deklaracji będzie więcej” – dodał.

Jermak poinformował też, że w ramach 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku prezydent odbył szereg spotkań bilateralnych ze światowymi przywódcami, podczas których poruszył kwestię uwolnienia nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy i deokupacji Ukrainy.

„Podczas tych spotkań dyskutowano o sprawach okupowanych terytoriów, dużo mówiono o liście więźniów, która była przekazywana wszystkim, z którymi te spotkania się odbywały” – powiedział szef BP.

Przypomnijmy, 20 września Zełenski przybył z roboczą wizytą do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

21 września Zełenski wziął udział w otwarciu sesji, a 22 września przemawiał na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

av


Źródło: Przemówienie prezydenta Ukrainy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wywarło ogromny wpływ – Jermak

Może Ci się spodobać