Do format normandzkiego trzeba zaangażować inne kraje – Reznikow

Wicepremier – minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Ołeksij Reznikow jest przekonany, że należy zachować format normandzki, ale z udziałem innych krajów.

Reznikow wyraził tę opinię w programie „Wolność słowa” na antenie stacji telewizyjnej ICTV, relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Musimy zachować format normandzki i dać mu szansę. Nie oznacza to jednak, że inni partnerzy nie mogą dołączyć do tego formatu. Jesteśmy całkowicie otwarci. Nie chodzi o zawężenie, ale wręcz przeciwnie – o rozszerzenie formatu”- powiedział Reznikow.

Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje różnych sojuszy, które wzmocnią nasze państwo.

Wicepremier opowiedział, jak ostatnio omawiał tę kwestię z kolegami z Francji i Niemiec i wyjaśnił im, że Ukraina nie krytykuje formatu normandzkiego. Według niego „jesteśmy zadowoleni z tego formatu, ale Ukraina krytykuje rezultat, którego nie udało się osiągnąć od siedmiu lat”, bo wojna się nie skończyła, Rosja nie wycofała swoich wojsk i nie wyzwoliła okupowanego terytorium Ukrainy.

Przypomnijmy, Reznikow stwierdził, że udział Stanów Zjednoczonych jako członka OBWE i gwaranta Memorandum Budapeszteńskiego jest możliwy i akceptowalny na poziomie formatu normandzkiego i Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

av


Źródło: Do format normandzkiego trzeba zaangażować inne kraje – Reznikow

Może Ci się spodobać