Ukraina i Stany Zjednoczone zacieśnią współpracę w dziedzinie obronności – Kvien

Ukraina i Stany Zjednoczone zacieśnią współpracę w różnych dziedzinach, w tym obronną – powiedziała сharge d’Affaires Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Kristina Kvien w przemówieniu do uczestników pierwszego spotkania młodzieży Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa „Wschód-Zachód, Północ-Południe”, założonego przez Fundację Otwarta Ukraina Arsenija Jaceniuka, poinformował Ukrinform serwis prasowy funduszu.

„Prezydent Zełenski i prezydent Biden spotkali się niedawno w Białym Domu. Miałam szczęście dołączyć do tego spotkania i z przyjemnością ogłaszam, że więzi między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą są silniejsze niż kiedykolwiek. Zarówno prezydent Biden, jak i prezydent Zełenski są lojalni wobec prozachodniego kursu Ukrainy i jej pełnej integracji euroatlantyckiej” – powiedziała.

Kvien powiedziała, że Stany Zjednoczone i Ukraina będą współpracować w celu wzmocnienia relacji przy użyciu narzędzi takich jak Komisja ds. Partnerstwa Strategicznego i nowa umowa ramowa o partnerstwie strategicznym między ministerstwami obrony Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

„Porozumienie ramowe o strategicznym partnerstwie w dziedzinie obrony między naszymi krajami zapewni strukturę, na podstawie której będziemy rozwijać naszą współpracę w dziedzinie obronności. Będziemy pracować nad takimi kwestiami, jak przeciwdziałanie rosyjskiej agresji, walka z korupcją, promowanie bezpieczeństwa Morza Czarnego, reforma przemysłu obronnego i cyberbezpieczeństwo” – powiedziała сharge d’affaires Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

Przypomniała, że tylko w tym roku Stany Zjednoczone przeznaczyły Ukrainie 400 mln dolarów. pomoc w zakresie bezpieczeństwa, a od 2014 r. pomoc ta sięga 2,5 mld USD.

„Pomoc ta pomaga Ukrainie przezwyciężyć obecne i przyszłe wyzwania oraz chronić jej suwerenność i integralność terytorialną” – powiedziała Kvien.

Przypomnijmy, Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt budżetu obronnego na rok podatkowy 2022. W szczególności projekt ustawy przewiduje udostępnienie 300 milionów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy.

av


Źródło: Ukraina i Stany Zjednoczone zacieśnią współpracę w dziedzinie obronności – Kvien

Może Ci się spodobać