Pifer uważa rosyjską agresję i reformy wewnętrzne za główne wyzwania dla Ukrainy

W ciągu ostatnich trzech dekad Ukraina przeszła długą drogę i poczyniła ogromne postępy, ale dziś kraj stoi przed dwoma kluczowymi wyzwaniami – powiedział zastępca sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich w latach 2000-2004, ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie w latach 1998-2000 Steven Karl Pifer w przemówieniu do uczestników pierwszego spotkania młodzieży Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa „Zachód -Wschód, Północ-Południe” – powiedziano Ukrinform w Fundacji Otwarta Ukraina.

„Pierwsze wyzwanie jest zewnętrzne. I tak należy rozwiązać konflikt wywołany przez Rosję w 2014 roku, kiedy rosyjskie wojska nielegalnie zajęły Krym, a następnie rosyjskie służby bezpieczeństwa i siły wojskowe sprowokowały konflikt w Donbasie” – powiedział Pifer.

Pifer zauważył, że wojna pochłonęła już życie około 14 000 osób.

„Pytanie brzmi, jak Ukraina i jej przyjaciele na Zachodzie mogą zmienić kalkulacje Kremla, aby Moskwa mogła zacząć pracować nad realnym rozwiązaniem konfliktu- rozwiązaniem, które pozwoli Ukrainie w pełni przywrócić suwerenność na całym swoim terytorium” – powiedział.

Drugie wyzwanie, według Pifera, jest wewnętrzne.

„Ukraina poczyniła znaczne postępy, jednak wiele pozostaje do zrobienia, aby wdrożyć masę krytyczną reform, które umożliwią Ukrainie wykorzystanie jej potencjału” – powiedział Pifer.

W szczególności zwrócił uwagę na przeprowadzenie uczciwych i demokratycznych wyborów.

„To osiągnięcie bardzo rzadkie w przestrzeni postsowieckiej, a to zasługa Ukrainy, Ukraińców i ukraińskiej demokracji” – powiedział Pifer.

Podkreślił, że Ukraińcy muszą teraz skupić się na tym, jak uwolnić bogaty potencjał gospodarczy kraju.

„Zwalczanie korupcji, zachęcanie do konkurencji gospodarczej, ograniczanie i zmienszanie nadmiernych wpływów politycznych i gospodarczych oligarchów, reforma sądownictwa – te kroki, jeśli zostaną potraktowane poważnie, mogą doprowadzić do wyższych dochodów i poziomu życia” – powiedział dyplomata.

Przypomnijmy, w październiku 2020 r. profesor Uniwersytetu Stanforda Francis Fukuyama stwierdził, że Ukraina jest obecnie kluczowym krajem w globalnej geopolityce i przyszłości demokracji na świecie.

av


Źródło: Pifer uważa rosyjską agresję i reformy wewnętrzne za główne wyzwania dla Ukrainy

Może Ci się spodobać