Projekt synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Europy ma bardzo dobre wskaźniki – Hałuszczenko

Synchronizacja ukraińskiego systemu energetycznego z europejską siecią ENTSO-E przyczyni się do stabilności energetycznej na kontynencie.

Minister energetyki Herman Hałuszczenko powiedział o tym w komentarzu  korespondentowi Ukrinformu po spotkaniu P-TECC (Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej) w Warszawie.

„Nasza synchronizacja zapewni stabilność europejskiemu systemowi energetycznemu” – podkreślił Hałuszczenko. Według niego, na spotkaniu w Warszawie zarówno partnerzy europejscy, jak i amerykańscy zgodzili się z tym stwierdzeniem i wyrazili pełne poparcie dla procesu synchronizacji.

Minister dodał, że synchronizacja to nie tylko dodatkowe możliwości dla ukraińskiego systemu energetycznego, ale także dekarbonizacja, transformacja z uwzględnieniem międzynarodowych zobowiązań Ukrainy wynikających z Porozumienia Paryskiego.

Hałuszczenko zauważył, że otrzymano już projekt techniczny synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Europy, który ma „bardzo dobre wskaźniki”. Według niego, po pracach testowych w przyszłym roku, planowana jest synchronizacja Zjednoczonego Systemu Energetycznego Ukrainy (JES) z ENTSO-E w 2023 roku.

Na spotkaniu w Warszawie poruszono także kwestię zagrożeń w kontekście uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. „Stanowisko Ukrainy nie uległo zmianie, wyraziliśmy to podczas spotkania: traktujemy gazociąg jako rosyjską broń” – podkreślił minister.

Według Hałuszczenko, poinformował on międzynarodowych partnerów, że Ukraina bierze pod uwagę prawdopodobieństwo wstrzymania przez Rosję tranzytu gazu przez terytorium naszego kraju i związane z tym zagrożenia.

Ponadto, podsumował szef Ministerstwa Energetyki, osiągnięto porozumienie z polskimi kolegami o ścisłej współpracy na poziomie specjalistów w kontekście realizacji wspólnych projektów na terenie Ukrainy. Jak wiadomo, polska spółka PGNiG chce wydobywać gaz w obwodzie lwowskim.

Przypominamy, że ENTSO-E to europejska sieć zrzeszająca 43 operatorów systemu przesyłowego energii elektrycznej w 36 krajach.

prs


Źródło: Projekt synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Europy ma bardzo dobre wskaźniki - Hałuszczenko

Może Ci się spodobać