Zełenski spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii

Podczas spotkania w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z premierem Wielkiej Brytanii Borysem Johnsonem współpracę obu krajów w wielu dziedzinach.

Prezydent napisał o tym na Twitterze , informuje Ukrinform.

„Podczas spotkania z moim przyjacielem Borisem Johnsonem omówiliśmy wzmocnienie współpracy między Ukrainą a Wielką Brytanią w dziedzinie handlu, obronności, finansów i energii.”

Według służby prasowej BP Zełenski i Johnson wymienili również poglądy na temat sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie i wokół Ukrainy, w szczególności w regionie Morza Czarnego i Azowskiego.

Zełenski podziękował za wsparcie integralności Ukrainy i Platformy krymskiej.

Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na dalszą współpracę z Wielką Brytanią w zakresie rozwoju zdolności obronnych Ukrainy i wzmocnienia ukraińskiej floty.

Ponadto Zełenski przekazał premierowi Wielkiej Brytanii listę prawie 450 Ukraińców, którzy są nielegalnie przetrzymywani na terytoriach czasowo niekontrolowanych oraz w Rosji.

Podczas spotkania rozmówcy omówili także współpracę w dziedzinie energetyki, w tym jądrowej, oraz wyzwania dla regionu europejskiego w związku z realizacją projektu Nord Stream-2. Prezydent Ukrainy podkreślił, że projekt ten jest geopolityczną bronią Rosji.

Strony omówiły dalsze działania w ramach dialogu politycznego na najwyższym szczeblu, w tym inauguracyjne spotkanie Dialogu o Partnerstwie Strategicznym. Zełenski poinformował też Johnsona o zamiarze wzięcia udziału w części wysokiego szczebla 26. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbędzie się w Glasgow w dniach 1-2 listopada.

Zełenski zaprosił Johnsona do złożenia wizyty na Ukrainie.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w otwarciu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 21 września w Nowym Jorku.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga do ułatwienia uwolnienia Ukraińców nielegalnie przetrzymywanych na terytoriach czasowo niekontrolowanych oraz w Federacji Rosyjskiej.

av


Źródło: Zełenski spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii

Może Ci się spodobać