W pierwszej połowie roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 2,7 mld USD – Szmyhal

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w pierwszej połowie roku wzrosły o 2,7 miliarda dolarów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Według Ukrinformu powiedział o tym premier Denys Szmyhal, komentując na Facebooku wyniki gospodarcze tygodnia.

„UkraineInvest, zgodnie z ustawą o „inwestycjach”, otrzymał już wnioski na prawie 2 miliardy dolarów. Przetwórstwo rolne – 9 projektów na kwotę 534 milionów dolarów. Ogólnie przemysł przetwórczy i produkcja to jeszcze 9 projektów na sumę 516 milionów dolarów. Ukraina aktywnie przechodzi z gospodarki surowcowej do kraju, który wytwarza produkt u siebie i akumuluje wartość dodaną” – napisał premier.

Zwrócił też uwagę na fakt, że zaplanowano 5 projektów logistycznych na kwotę 531 mln USD, w szczególności w dziedzinie transportu i turystyki – projekty na sumę 138 mln USD. „Odpowiednie inicjatywy to dopiero początek realizacji nowej strategii inwestycyjnej rządu. Nawiasem mówiąc, w pierwszej połowie roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 2,7 mld USD w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku” – powiedział Szmyhal.

Szef rządu zwrócił też uwagę na wzrost eksportu.

„Państwowy Urząd Statystyczny opublikował nowe dane o eksporcie ukraińskich towarów. W okresie styczeń-lipiec odnotowano wzrost o 33,4%. Eksport do Unii Europejskiej wzrósł o prawie 50%. Znaczący wzrost ma miejsce w prawie wszystkich głównych sektorach gospodarki. Na przykład eksport przemysłu maszynowego wzrósł o prawie 30%” – powiedział Szmyhal.

Biuro Promocji Inwestycji (UkraineInvest) jest stałym ciałem doradczym przy Gabinecie Ministrów, utworzonym dekretem rządowym z października 2016 roku w celu przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Ukrainę i poprawy wizerunku państwa jako kraju atrakcyjnego dla inwestycji.

Biuro Promocji Inwestycji to projekt realizowany w ramach umowy pomiędzy Western NIS Enterprise Fund a Organizacją Związkową „Fundusz Wspierania Reform na Ukrainie”.

prs


Źródło: W pierwszej połowie roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 2,7 mld USD - Szmyhal

Może Ci się spodobać