Uruchomienie Nord Stream 2 pokazuje obojętność Europy na bezpieczeństwo Ukrainy – Duda

Zakończenie budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 świadczy o obojętności Europy wobec walki Ukrainy o zachowanie niepodległości – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, donosi korespondent Ukrinform.

„Jaka była reakcja bogatej Północy na ten dramat walczącego o niepodległość, o samostanowienie narodu Ukrainy? Była nią budowa wielkiego gazociągu Nord Stream 2, którym rosyjski gaz popłynie do Europy Zachodniej przynosząc kolejne miliardy agresorowi i kompletna bezradność, a wręcz obojętność wobec faktu, że Ukraina od tego momentu jest w jeszcze większym niebezpieczeństwie” – powiedział polski Prezydent.

Duda przypomniał też, że żaden z tych, którzy budowali i zatwierdzali projekt tego gazociągu, nie brał udziału w niedawnym szczycie Platformy krymskiej.

Przypomnijmy, 10 września rosyjski monopolista Gazprom ogłosił zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2. Ułożono go z Rosji do Niemiec na dnie Bałtyku, omijając Ukrainę. Jedynym udziałowcem projektu jest Gazprom.

16 września Wołodymyr Zełenski powołał grupę roboczą do opracowania propozycji minimalizacji zagrożeń związanych z budową gazociągów omijających Ukrainę.

av


Źródło: Uruchomienie Nord Stream 2 pokazuje obojętność Europy na bezpieczeństwo Ukrainy – Duda

Może Ci się spodobać