Kisielow wymienił trzy warunki rezygnacji Putina z prezydentury

Prezydent Rosji Władimir Putin pozostanie na stanowisku po wyborach prezydenckich w 2024 roku – powiedział dziennikarz, politolog Jewhen Kisielow w specjalnym projekcie „Wybory bez wyboru” na antenie stacji telewizyjnej „Dom”, donosi Ukrinform.

„Wspomnicie moje słowa, Putin w 2024 roku, jeśli będzie żył i będzie zdrowy, nigdzie nie pójdzie. Krążą pogłoski, że podobno jest chory, że jest prawie nieuleczalnie chory. O fizycznym odejściu Putina słyszymy już kilka lat.

„Szczerze, nie wierzę w to. Myślę, że pozostanie u władzy tak długo, jak chce i tak długo, jak będzie mógł” – powiedział Kisielowi dodał, że uważa, iż Putin może przestać być prezydentem Rosji z jednego z trzech powodów. Po pierwsze, gdy fizycznie niemożliwe jest rządzenie krajem (poważna choroba lub śmierć). Po drugie, jeśli w Rosji powstanie „poważna silna opozycja w elicie rządzącej”. Po trzecie, z głębokim rozłamem w rządzącej elicie.

„Poważny rozłam w elicie rządzącej. Dzieje się tak, jeśli, powiedzmy, młodsza część rosyjskiej klasy politycznej nagle poczuje, że obecny stan rzeczy w jakiś zasadniczy sposób koliduje z ich politycznymi i żywotnymi interesami” – powiedział analityk.

W sytuacji długich rządów Putina Ukraina musi polegać wyłącznie na własnych siłach.

„Musimy polegać na własnych siłach, angażować się w reformy. Przede wszystkim reforma Sił Zbrojnych – musimy stworzyć mobilną, silną, nowoczesną armię. Musimy usunąć tych urzędników, którzy się nie pokazali. Potrzebujemy większej podmiotowości w stosunkach międzynarodowych: nie trzeba prosić, ale żądać. Trzeba nie zgadzać się na żadne decyzje, ale powiedzieć: zrobimy tak, nie tak, nie podoba się – no cóż. Musimy wziąć przykład z tego, jak zachowywał się Izrael” – podsumował Kisielow.

Przypomnijmy, w dniach 17-19 września w Rosji odbyły się wybory do Dumy Państwowej i władz lokalnych. W przededniu procesu wyborczego praktycznie wszyscy potencjalni kandydaci z „niesystemowej” opozycji zostali wykluczeni, a obrońcy praw człowieka, dziennikarze i działacze obywatelscy byli represjonowani i prześladowani na mocy rosyjskich przepisów o „zagranicznych agentach” i „niepożądanych organizacjach”.

15 września Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do przygotowania się do nieuznania rosyjskiego parlamentu i rozważenia wykluczenia Rosji z PACE, jeśli rosyjskie wybory parlamentarne w 2021 r. zostaną uznane za sfałszowane i naruszające zasady demokratyczne i prawo międzynarodowe.

17 września Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostro zaprotestowało i potępiło nielegalną organizację i przeprowadzenie przez Rosję wyborów do Dumy Państwowej na czasowo okupowanym terytorium Krymu oraz przymusowe angażowanie obywateli ukraińskich w nielegalnie wydane paszporty obywateli rosyjskich na czasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego.

av


Źródło: Kisielow wymienił trzy warunki rezygnacji Putina z prezydentury

Może Ci się spodobać