Rosja wymyśliła nowy sposób blokowania wymiany więźniów – Harmasz

Rosja wymyśliła nową możliwość zablokowania wymiany zatrzymanych poprzez włączenie do rozmów TGK Mai Pyrogowej, skazanej na Ukrainie za terroryzm, pomimo protestów ukraińskiej delegacji – powiedział o tym w wywiadzie dla „Radio Swoboda” przedstawiciel ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Serhij Harmasz, donosi Ukrinform.

„Teraz wymyślili nowy sposób blokowania wymian. To właśnie Maię Pyrogową wysyłają do podgrupy humanitarnej. Nie negocjujemy z terrorystką Mają Pyrogową. Wysyłają ją specjalnie po to, by zablokować pracę podgrupy” – powiedział.

Jak twierdzi Harmasz Rosja nie jest zainteresowana wymianą i ciągle oferuje różne warunki. „Na początku chcieli, abyśmy oczyścili proceduralnie ludzi, których już im dano.

„Zablokowali kolejne wymiany, domagając się od nas czyszczenia proceduralnego” – wyjaśnił.

Harmasz podkreślił, że Rosja doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to niemożliwe.

Przypomnijmy, delegacja ukraińska do TGK wielokrotnie zawieszała rozmowy, protestując przeciwko udziałowi w spotkaniu „ekspert” Pyrogowej, skazanej za terroryzm. Pracownica tzw. „Ministerstwa Informacji DRL” Maia Pyrogowa w 2018 r. otrzymała zaocznie 10 lat więzienia za „tworzenie grupy terrorystycznej lub organizacji terrorystycznej”. U okupantów, według śledztwa, to kobieta odpowiada za zapełnienie propagandowych mediów.

We wrześniu 2021 r. Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Ludmiła Denisowa stwierdziła, że 421 obywateli Ukrainy jest bezprawnie przetrzymywanych w Rosji oraz na okupowanych terytoriach Krymu, obwodów donieckiego i ługańskiego.

av


Źródło: Rosja wymyśliła nowy sposób blokowania wymiany więźniów – Harmasz

Może Ci się spodobać