Putin nie ma środków, by powstrzymać proeuropejski kurs Ukrainy – rosyjski politolog

Rosja nie jest w stanie powstrzymać proeuropejskich i prozachodnich kursów Ukrainy – powiedział rosyjski politolog Dmitrij Oreszkin na antenie stacji telewizyjnej „Dom”, donosi Ukrinform.

Zdaniem politologa, możliwości rosyjskiego wpływu na wybrany przez Ukrainę przebieg integracji europejskiej są ograniczone do praktyk propagandowych i ćwiczeń wojskowych w pobliżu ukraińskich granic.

„Ale w dużej mierze Putin nie ma środków, aby naprawdę zatrzymać ten proces. Oczywiście można utrudnić – tak, deptać po piętach – tak, pozbawić Ukrainę tranzytu gazu, zepsuć jej nastrój gdzie indziej. Ale zatrzymać – nie. Dlatego można tylko omawiać, udawać, że coś się robi…Ale Ukraina idzie do Europy, Ukraina idzie na Zachód i to jest właściwy wybór. Chciałbym, aby ten sam wybór miał mój kraj”- powiedział Dmitrij Oreszkin.

Przypomnijmy, według sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Rating”, aprobatę dla integracji europejskiej Ukrainy wyraziło łącznie 56% Ukraińców , czyli o 4% więcej niż przed rokiem.

Ponadto 51% Ukraińców popiera przystąpienie Ukrainy do NATO (w ubiegłym roku było to 49%).

av


Źródło: Putin nie ma środków, by powstrzymać proeuropejski kurs Ukrainy - rosyjski politolog

Może Ci się spodobać