Obecność OBWE na granicy gwarantują Porozumienia mińskie – przedstawiciel UE

Umowy z Mińska przewidują odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad całą uznaną międzynarodowo granicą – napisała na Twitterze Stały Przedstawiciel Unii Europejskiej przy OBWE Rasa Ostrauskaite, donosi korespondent Ukrinform.

„Porozumienia z Mińska przewidują bieżące monitorowanie i weryfikację granic przez OBWE, a także zobowiązania do przywrócenia pełnej kontroli nad całą granicą Ukrainy. Kompleksowe monitorowanie granic ma kluczowe znaczenie dla trwałego politycznego rozwiązania konfliktu” – napisała Ostrauskaite i dodała, że Unia Europejska potępia decyzję Rosji o nieprzedłużaniu mandatu misji obserwacyjnej OBWE na rosyjskich przejściach granicznych „Hukowo” i „Donieck” po 30 września.

Przypomnijmy, 2 września Rosja odmówiła przedłużenia mandatu misji obserwacyjnej OBWE, która pracowała w pobliżu punktów kontrolnych „Hukowo” i „Donieck” na granicy z Ukrainą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że decyzja ta świadczy o planach Rosji zwiększenia dostaw broni, sprzętu wojskowego, jednostek regularnych i najemników na czasowo okupowane terytorium Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim. A to może doprowadzić do eskalacji w strefie konfliktu zbrojnego rosyjsko-ukraińskiego.

Ukraina wezwała Rosję do natychmiastowego zaprzestania destrukcyjnych działań wobec misji obserwacyjnej OBWE i wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z Porozumień mińskich.

av


Źródło: Obecność OBWE na granicy gwarantują Porozumienia mińskie – przedstawiciel UE

Może Ci się spodobać