Szmyhal: transza z MFW jest oczekiwana na przełomie listopada i grudnia

Ukraina oczekuje, że kolejna transza w ramach programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (750 mln USD) może nadejść pod koniec listopada lub na początku grudnia.

Premier Denys Szmyhal powiedział to na konferencji prasowej, donosi korespondent Ukrinformu.

Szef rządu potwierdził, że od dnia 18 września „finałowa” komisja MFW będzie działać na Ukrainie. Najprawdopodobniej negocjacje odbędą się online, ponieważ zarówno na Ukrainie, jak i na całym świecie zachorowalność na koronawirusa gwałtownie rośnie.

„Komisja będzie faktycznie finalizowała przygotowania do udostępnienia kolejnej transzy w ramach obecnego programu współpracy. Spełniliśmy wszystkie warunki określone w memorandum o współpracy z MFW. Dlatego liczymy tylko na pozytywny wynik. Spodziewamy się, że kolejna transza nadejdzie w przybliżeniu pod koniec listopada – na początku grudnia” – powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że w ciągu 5-7 tygodni po zakończeniu prac komisji zasadniczo trwają przygotowania do posiedzenia Rady Dyrektorów MFW, na którym podejmowane są ostateczne decyzje o przekazaniu pieniędzy.

Według Denysa Szmyhala na pozytywne prognozy dotyczące kontynuacji współpracy między Kijowem a Funduszem przyczyniają się m.in. wyniki niedawnej rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z dyrektor zarządzającą MFW Kristaliną Georgiewą.

Jak informował Ukrinform, dnia 9 czerwca 2020 roku MFW zatwierdził nowy 18-miesięczny program stand-by dla Ukrainy na kwotę około 5 mld USD z natychmiastową wypłatą 2,1 mld USD pierwszej transzy. Wirtualna misja pierwszej korekty programu stand-by zakończyła się w połowie lutego 2021 roku bez rekomendacji wypłaty drugiej transzy.

prs


Źródło: Szmyhal: transza z MFW jest oczekiwana na przełomie listopada i grudnia

Może Ci się spodobać