Przystąpienie Ukrainy do NATO ma strategiczne znaczenie dla Europy i Stanów Zjednoczonych – Volker

Przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy, a także Stanów Zjednoczonych – powiedział były przedstawiciel Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy (2017-2019) Kurt Volker podczas webinarium zorganizowanego przez Kyiv Post na temat stosunków Ukrainy z NATO – donosi korespondent Ukrinformu.

„Jestem przekonany, że przystąpienie Ukrainy do NATO ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy, oczywiście dla Ukrainy, ale także dla Europy i Stanów Zjednoczonych” – powiedział Volker.

Według niego Ukraina zrobiła bardzo dużo, aby spełnić kryteria członkostwa w NATO, ale jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Jednak jego zdaniem wszystko zależy nie tyle od spełnienia tych kryteriów, ile od kwestii politycznych.

„NATO podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu, co oznacza, że każdy kraj członkowski musi zgodzić się na wspólną decyzję. A wiemy, że jest wiele krajów europejskich, które obawiają się, że to (przystąpienie Ukrainy do NATO – przyp. red.) prowokacyjny krok wobec Rosji, że zaangażuje Sojusz w konflikt w Donbasie i że Ukraina jest niewystarczająco zreformowana i zbyt skorumpowana. Mamy w NATO problemy ze znalezieniem konsensusu w sprawie zaproszenia Ukrainy do członkostwa” – powiedział były rzecznik Departamentu Stanu.

Jest przekonany, że Sojusz powinien zacząć mówić o „prawdziwych rzeczach” w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. Z drugiej strony realizacja przez Kijów konkretnych rzeczy może także „zmienić dynamikę polityczną” w niektórych państwach członkowskich NATO w kwestii członkostwa Ukrainy.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził wcześniej, że Ukraina jest gotowa do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

av


Źródło: Przystąpienie Ukrainy do NATO ma strategiczne znaczenie dla Europy i Stanów Zjednoczonych – Volker

Może Ci się spodobać