Ukraina i IBRD podpisały dwie umowy na sumę 411 mln USD

Ukraina i Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju podpisały dwie umowy o łącznej wartości 411 mln USD, dokumenty dotyczą rozwoju szkolnictwa wyższego na Ukrainie i zwiększenia stabilności ukraińskiego systemu energetycznego w celu jego integracji z europejską siecią energetyczną ENTSO-E.

Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na telegram premiera Denysa Szmyhala.

Ukraina i Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju podpisały dwie umowy o łącznej wartości 411 mln USD. Kwota 200 mln USD zostanie przeznaczona na rozwój szkolnictwa wyższego na Ukrainie. A 211 mln USD – na zwiększenie stabilności ukraińskiego systemu energetycznego w celu jego integracji z Europejską siecią energetyczną ENTSO-E” – zaznaczył.

Jak podaje Rządowy Portal, porozumienie zostało zawarte podczas spotkania Szmyhala z Anną Bjerde, wiceprezesem Banku Światowego na Europę i Azję Środkową.

„Jestem wdzięczny za dużą liczbę projektów, które już wspólnie z sukcesem realizujemy na Ukrainie. Nasze państwo potrzebuje długofalowych programów współpracy i inwestycji. Dziś łagodzenie wpływu koronawirusa na gospodarkę pozostaje najważniejszym zadaniem rządu – powiedział Szmyhal.

Jak zaznaczono w komunikacie, pierwszą z dwóch podpisanych umów jest Umowa Gwarancyjna dotycząca zwiększenia stabilności ukraińskiego systemu energetycznego w celu jego integracji w europejską sieć energetyczną (Instalacja systemów hybrydowych do produkcji energii elektrycznej w Ukrhydroenergo) pomiędzy Ukrainą a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, działającym w imieniu Fondu Czystych Technologii.

Druga to umowa pożyczki (Projekt „Poprawa szkolnictwa wyższego na Ukrainie ze względu na wyniki”) pomiędzy Ukrainą a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

„Cieszę się, że dzisiaj mamy możliwość podpisania dwóch umów. Projekty bardzo ważne. Jestem wdzięczny naszym ministerstwom, które wspólnie z Bankiem Światowym realizowały prace i przygotowanie tych projektów oraz dziękuję szefom przedsiębiorstw, którzy pracowali aby umożliwić podpisanie tych dokumentów” – powiedział premier.

Bank Światowy zaznaczył, że organizacja jest wiarygodnym partnerem Ukrainy i jest gotowa do długoterminowej współpracy.

prs


Źródło: Ukraina i IBRD podpisały dwie umowy na sumę 411 mln USD

Może Ci się spodobać