Kwaśniewski – Dialog Zachodu z Ukrainą powinien stać się bardziej pragmatyczny

Ukraina musi zrobić więcej niż mówić o reformach, a stosunki między Zachodem a Ukrainą muszą stać się bardziej konkretne i pragmatyczne – powiedział, podsumowującą tegoroczne forum YES Brainstorming w Kijowie były Prezydent RP, Przewodniczący Rady Nadzorczej YES (Jałtańska Strategia Europejska) Aleksander Kwaśniewski, donosi korespondent Ukrinform.

„Dużo rozmawialiśmy o Ukrainie. Musimy pracować razem, nie marnować czasu na tradycyjne dyskusje. Mówicie: chcemy uzyskać status pełnoprawnego członka UE. Tak, kiedyś tak się stanie: drzwi do UE i NATO się nie zamykają. Biorąc pod uwagę światowe trendy i upływający czas oraz realne problemy, które pogorszyły się w relacjach z Rosją, musimy zmienić dialog między Ukrainą a partnerami zachodnimi, czyniąc go bardziej pragmatycznym i konkretnym” – powiedział Kwaśniewski.

Dodał, że zgadza się z opinią ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kuleby, że Zachód powinien poważniej traktować swoje relacje z Ukrainą. Dodał też, że „każdy musi zrozumieć, że nie wystarczy mówić o reformach, ale ich nie robić. Wiele zostało zrobione, ale jeszcze więcej przed Wami.”

Jałtańska Strategia Europejska (YES) została zapoczątkowana w lipcu 2004 roku w Jałcie, kiedy Wiktor Pinczuk zaprosił około 30 europejskich przywódców do dyskusji o przyszłości Ukrainy i UE. Podczas konferencji uczestnicy zgodzili się połączyć siły i stworzyć wspólną inicjatywę wspierającą Ukrainę w jej aspiracjach do członkostwa w UE. Do 2013 r. coroczne spotkania YES odbywały się w historycznym Pałacu Liwadyjskim w Jałcie na Krymie, aby miejsce podziału Europy na konferencji w Jałcie w 1945 r. zamienić w platformę zjednoczenia szerszej Europy. Po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską coroczne spotkania YES zostały przeniesione do stolicy Ukrainy, Kijowa, gdzie odbywają się w Arsenale Sztuki.

av


Źródło: Kwaśniewski - Dialog Zachodu z Ukrainą powinien stać się bardziej pragmatyczny

Może Ci się spodobać