Wsparcie Polski jest bardzo ważne dla przystąpienia Ukrainy do europejskiej sieci energetycznej – Szmyhal

Niezwykle ważne jest polityczne i techniczne wsparcie Polski dla synchronizacji ukraińskiego systemu energetycznego z europejską siecią ENTSO-E.

Jak informuje Ukrinform, premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział o tym podczas spotkania z premierem RP Mateuszem Morawieckim podczas wizyty roboczej w Polsce” – informuje Rządowy Portal.

Szmyhal podkreślił wagę kwestii integracji z ENTSO-E, jak to przewiduje umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE.

„Jestem pewien, że Polska rozumie i popiera nasze dążenie do przyłączenia się do europejskiego systemu energetycznego zarówno na tle hybrydowej agresji Federacji Rosyjskiej, jak i w kontekście perspektyw członkostwa Ukrainy w UE” – podkreślił szef ukraińskiego rządu. rząd.

Ze swojej strony Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że włączenie Ukrainy do ENTSO-E jest symbolicznym przystąpieniem do Europy, a Polska będzie wspierać nasze państwo na tej drodze.

Szmyhal i Morawiecki wypowiadali się też kategorycznie przeciwko realizacji projektu Nord Stream-2, który zagraża bezpieczeństwu nie tylko Ukrainy i Polski, ale całego kontynentu europejskiego.

Ponadto premierzy Ukrainy i Polski omówili kwestie przeciwdziałania COVID-19. Szmyhal podziękował Polsce za dostarczenie Ukrainie dnia 24 sierpnia środków medycznych o wartości prawie 4 mln euro, a także przekazanie pierwszej partii 650 tysięcy dawek szczepionek AstraZeneca.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Szmyhal zaprosił Morawieckiego do wizyty na Ukrainie.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Energetyki Ukrainy i Wspólnota Energetyczna rozpoczęły dialog na temat integracji z ENTSO-E. Synchronizacja Zjednoczonego Systemu Energetycznego Ukrainy (SEU) z ENTSO-E zaplanowana jest na 2023 rok. Na luty 2022 roku planowane jest przetestowanie pracy SEU i systemu elektroenergetycznego Mołdawii w trybie izolowanym, co jest jednym z etapów integracji krajowego systemu elektroenergetycznego z ENTSO-E.

ENTSO-E to europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej, zrzeszająca 43 operatorów w 36 krajach kontynentu europejskiego.

prs


Źródło: Wsparcie Polski jest bardzo ważne dla przystąpienia Ukrainy do europejskiej sieci energetycznej - Szmyhal

Może Ci się spodobać