Polskie PGNiG chce wydobywać gaz na Zachodniej Ukrainie – Morawiecki

Polska jest zainteresowana wydobyciem gazu na Zachodniej Ukrainie, co pozwoli na uniezależnienie się od Rosji w sektorze energetycznym.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział to podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, donosi korespondent Ukrinformu.

„Chcemy też, aby polski koncern naftowo-gazowy PGNiG rozszerzył współpracę z ukraińskimi partnerami w zakresie wydobycia gazu na Zachodniej Ukrainie, bo to pozwoli nam uniezależnić się od Rosji” – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że ostatnie orzeczenie unijnego sądu nie pozwoliło Gazpromowi na zmonopolizowanie eksploatacji gazociągu OPAL (kontynuacja lądowa gazociągu Nord Stream 2 – przyp. red.).

Według niego pomoże to wspólnie wypracować mechanizmy wspierające strategię Polski jako hubu gazowego.

Morawiecki powiedział, że Polska popiera integralność terytorialną Ukrainy, potępia agresywne działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie i z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie pracy „Platformy Krymskiej”.

Szef polskiego rządu powiedział, że podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem szczegółowo omówiono sytuację na Białorusi i na granicy polsko-białoruskiej.

Zdaniem premiera RP Warszawa chce rozwijać partnerstwo z Ukrainą w wielu dziedzinach, w szczególności w zakresie rozwoju infrastruktury na granicy, współpracy transgranicznej, współpracy gospodarczej.

Morawiecki zaznaczył, że Polska przekazała na Ukrainę leki przeciw pandemii koronawirusa, a ostatnio 600 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca. Wkrótce zostanie dostarczona druga partia szczepionki w ilości 600 tysięcy dawek.

Jak wiadomo, w lipcu unijny sąd odrzucił odwołanie Niemiec od wcześniejszego orzeczenia sądu europejskiego, który w 2019 roku uznał za niekonstytucyjną decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu Gazpromowi monopolu na dostęp do gazociągu OPAL.

prs


Źródło: Polskie PGNiG chce wydobywać gaz na Zachodniej Ukrainie - Morawiecki

Może Ci się spodobać