Wszystkie reaktory jądrowe ukraińskich elektrowni atomowych są gotowe do uruchomienia w sezonie grzewczym

W sezonie grzewczym 2021/2022 na Ukrainie będzie działać co najmniej 14 reaktorów jądrowych, w razie potrzeby wszystkie 15 zostanie uruchomionych.

Poinformował o tym pierwszy wiceminister energetyki Jurij Własenko, donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową Ministerstwa Energetyki.

„Spodziewamy się, że większość urządzeń energetycznych będzie działać w okresie jesienno-zimowym. Tak więc 14 bloków jądrowych będzie działać tej zimy, w razie potrzeby włączymy i piętnasty” – powiedział Własenko.

Według niego, sezon grzewczy 2021/22 jest ważny ze względu na to, że w jego trakcie ukraiński system elektroenergetyczny musi przejść testowy okres pracy w trybie izolowanym, kiedy Ukraina zostanie odłączona od innych systemów elektroenergetycznych.

W związku z tym Ministerstwo Energetyki wspólnie z generacją ustaliło już harmonogramy remontów urządzeń w taki sposób, aby zapewnić stabilną pracę systemu i nieprzerwane zasilanie.

„Jest to konieczne do podjęcia pozytywnej decyzji o synchronizacji z europejskim systemem energetycznym ENTSO-E” – dodał Własenko.

Jak podawał Ukrinform, Związek Miast Ukraińskich po posiedzeniu zarządu zaapelował do prezydenta, rządu i parlamentu o zapewnienie rozpoczęcia i stabilnego przejścia sezonu grzewczego 2021/2022.

prs


Źródło: Wszystkie reaktory jądrowe ukraińskich elektrowni atomowych są gotowe do uruchomienia w sezonie grzewczym

Może Ci się spodobać