Ukraina zanotowała rekordowe zbiory wczesnych zbóż

Na Ukrainie wymłócono rekordową ilość wczesnych zbóż i roślin strączkowych – 44,8 mln ton.

Jak informował Ukrinform, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Roman Leszczenko powiedział o tym podczas internetowej konferencji z obwodowymi administracjami państwowymi – podała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„Zakończono zbiory wczesnych zbóż na Ukrainie. Z areałów 10,2 mln ha, co stanowi 100% planu, zebrano 44,8 mln ton zboża. Zbiory są rekordowe w całej historii Ukrainy” – powiedział Leszczenko.

Zauważył, że zebrano 32,8 miliona ton pszenicy. Jej najwyższy plon zanotowano u producentów rolnych w obwodzie chmielnickim – 65,2 q/ha.

Wymłócono 10 mln 94 tysięcy ton jęczmienia. Liderem jest obwód kijowski – 57,2 cq/ha. Grochu – 570 tysięcy ton.

Minister dodał, że liderem w młócce zbóż jest obwód odeski ze wskaźnikiem ponad 4,1 mln ton. W obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, nikołajewskim, charkowskim i chersońskim wymłócono po 3 miliony ton zboża.

Zakończono również zbiory rzepaku i wymłócono ponad 2,8 miliona ton ziarna. Najwyższy plon rzepaku odnotowano w obwodach chmielnickim (35 q/ha) i czerkaskim (34,2 q/ha).

„Oczywiście, dla osiągnięcia takich wyników ogromne znaczenie miała dobrze skoordynowana praca rolników, sprzyjające w tym roku warunki glebowo-klimatyczne, a także rozbudowany program wsparcia państwa dla sektora rolnego. W ciągu 7 miesięcy 2021 roku rolnicy otrzymali 546 mln hrywien na częściową rekompensatę kosztów na zakup krajowych maszyn i urządzeń rolniczych; w ramach państwowego programu obniżenia kosztów kredytów – 565 mln UAH, a w ramach programu „Dostępne kredyty 5-7-9%” – ponad 26 mld UAH na refinansowanie wcześniej zaciągniętych kredytów, na inwestycje kapitałowe oraz na kryzysowe kredyty na uzupełnienie kapitału obrotowego pod 0%”- powiedział urzędnik.

Według niego, po raz pierwszy rolnictwo Ukrainy otrzymało tak przystępne środki finansowe na prowadzenie działalności gospodarczej. To z

inicjatywy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w 2020 roku rozszerzono program „Dostępne kredyty 5-7-9%” i na sektor rolniczy.

„Nasze ministerstwo zrobi wszystko, co możliwe, aby rozszerzyć to wsparcie do 1% PKB i wzywa Ministerstwo Finansów do utrzymania programu „Dostępne kredyty 5-7-9%” na następny okres kalendarzowy” – zapewnił Leszczenko.

Zważywszy na słabe zbiory na innych kontynentach, koniunktura światowych cen sprzyja produktom rolnym na Ukrainie i zwiększa jej rolę w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym.

„W związku z tym sektor rolny przy takim wsparciu państwa może w 2021 roku wygenerować ponad połowę dochodów dewizowych państwa i stanowić jedną piątą PKB Ukrainy” – podsumował minister.

Jak podawał Ukrinform, ukraińscy rolnicy w roku gospodarczym 2021/22, według stanu na dzień 25 sierpnia 2021 roku, wyeksportowali 6,488 mln ton zbóż i roślin strączkowych, czyli o 127 tysięcy ton więcej niż wyeksportowano w analogicznym okresie ubiegłego roku.

prs


Źródło: Ukraina zanotowała rekordowe zbiory wczesnych zbóż

Może Ci się spodobać