Światowy Kongres Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych wezwał do rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci Ukraińca w Polsce po zatrzymaniu przez policję

Światowy Kongres Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych (World Congress of Ukrainian Youth Organizations – SKUMO] wzywa do jak najszerszego zwrócenia uwagi na śledztwo w sprawie śmierci 25-letniego Ukraińca Dmytro Nykyforenki po zatrzymaniu przez policję we Wrocławiu oraz popiera akcję ukraińskich aktywistów, która odbędzie się 12 września.

Jak donosi Ukrinform, wynika to z oświadczenia SKUMO.

„Prezydium Światowego Kongresu Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych popiera zwołanie przez działaczy ukraińskich, w tym młodzieżowych, w Polsce akcji „Stop przemocy! Państwo musi chronić, nie zabijać!”, która ma się odbyć we Wrocławiu 12 września 2006 roku” – napisano w oświadczeniu.

SKUMO stwierdziło, że informacja o śmierci Dmytro Nykyforenko „z rąk polskich funkcjonariuszy jest straszna i oburzająca” i złożyła kondolencje bliskim i przyjaciołom zmarłego.

„Liczymy na kompleksowe zajęcie się tą sprawą, w szczególności oczekujemy odpowiedzi przez śledztwo na pytanie, czy zabójstwo miało miejsce na tle etnicznego pochodzenia naszego rodaka” – napisano.

Przypomnijmy, 25-letni Dmytro Nykyforenko z Niemyrowa w obwodzie winnickim zmarł 30 lipca we Wrocławiu po zatrzymaniu przez policję i przewiezieniu do izby wytrzeźwień. Według „Gazety Wyborczej” polska policja użyła wobec mężczyzny siły fizycznej, co doprowadziło do śmierci chłopca.

Sprawa śmierci Ukraińca po zatrzymaniu przez policję wywołała w Polsce znaczny rezonans.

Posłowie polskiego Sejmu już na to zareagowali, domagając się natychmiastowego zbadania działań policji.

Po śmierci Ukraińca i ujawnieniu szczegółów sprawy w polskich mediach, 1 września komendant policji wrocławskiej usunął czterech policjantów, którzy zatrzymali Ukraińca 30 lipca, a dwóch zostało zwolnionych.

av


Źródło: Światowy Kongres Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych wezwał do rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci Ukraińca w Polsce po zatrzymaniu przez policję

Może Ci się spodobać