Prześladowanie Tatarów krymskich – Czubarow wzywa uczestników Platformy Krymskiej na konsultacje

Przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow wezwał uczestników Platformy Krymskiej do przeprowadzenia konsultacji w sprawie masowych prześladowań jego rodaków.

Jak donosi Ukrinform, Czubarow napisał o tym na Facebooku.

„Aby zapobiec katastrofalnym skutkom represji, jakie obecnie na Krymie mają miejsce wobec rdzennej ludności Tatarów krymskich oraz dla uwolnienia wszystkich więźniów politycznych krymskich uwięzionych przez rosyjskich okupantów, Medżlis Tatarów Krymskich wzywa Państwa do przeprowadzenia pilnych konsultacji międzypaństwowych w ramach Platformy Krymskiej w kwestii sytuacji na czasowo okupowanym Krymie w związku z nielegalnym zatrzymaniem pierwszego zastępcy przewodniczącego Medżlisu Tatarów Krymskich Narimana Dżelalowa i innych przedstawicieli rdzennej ludności Tatarów krymskich w tymczasowo okupowanym przez agresora państwie Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopola”.

Według niego „jest oczywiste, że nowy etap represji na Krymie rosyjskich władz okupacyjnych w odniesieniu do rdzennej ludności Tatarów krymskich dąży nie tylko do zmasakrowania Tatarów krymskich, w tym delegatów Kurułtaju Tatarów Krymskich i członków Madżlisu, którzy uczestniczyli w inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej, ale jest też sprawdzianem siły i determinacji państw członkowskich Platformy Krymskiej w obronie celów i zasad podpisanej Deklaracji Krymskiej”.

Przypomnijmy, 3 i 4 września pięciu Tatarów krymskich zostało wywiezionych w nieznanym kierunku na okupowany Krym: Eldar Odamanow, Nariman Dżelalow, Aziz Achtemow, Asan Achtemow i Szewket Useinow.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostro zaprotestowało wobec regularnych nielegalnych przeszukań i zatrzymań na tymczasowo okupowanym Krymie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski regularne rewizje i zatrzymania na okupowanym Krymie uważa za reakcję Federacji Rosyjskiej na rozpoczęcie pracy „Platformy krymskiej” i domaga się uwolnienia zatrzymanych.

av


Źródło: Prześladowanie Tatarów krymskich - Czubarow wzywa uczestników Platformy Krymskiej na konsultacje

Może Ci się spodobać