Posłowie UE uzgodnili przedłużenie sankcji wobec Rosji za agresję na Krymie i wschodniej Ukrainie

Rada Stałych Przedstawicieli państw członkowskich UE na szczeblu ambasadorów (Coreper) poparła w środę decyzję o przedłużeniu na kolejne pół roku pakietu sankcji za działania podważające suwerenność i niezależność Ukrainy.

Zostało to potwierdzone dla Ukrinform przez europejskie źródło dyplomatyczne w Brukseli.

„Coreper dał zielone światło dla punktów porządku dziennego polityki zagranicznej. Ta decyzja dotycząca Ukrainy nie została jeszcze zatwierdzona przez Radę UE na piśmie. Dopiero potem będzie można bardziej szczegółowo opowiedzieć o jej treści” – podało źródło.

Ukraina z zadowoleniem przyjmuje decyzję Komitetu Stałych Przedstawicieli UE o rozszerzeniu sankcji na 177 osób i 48 podmiotów prawnych, które podważają suwerenność naszego państwa.

„Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Komitetu Stałych Przedstawicieli UE o przedłużeniu na kolejne 6 miesięcy, do 15.03.2022, sankcji personalnych UE wobec 177 osób i 48 podmiotów prawnych w związku z ich działaniami podważającymi/zagrażającymi integralności terytorialnej, suwerenność i niezależność Ukrainy” – napisała na Twitterze pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa.

Według niej unijne sankcje powinny obowiązywać do czasu całkowitego oswobodzenia terytoriów Ukrainy, które są nielegalnie okupowane przez Federację Rosyjską. Ukraina będzie współpracować z UE nad rozszerzeniem zakresu sankcji, w szczególności wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka, w tym nielegalne aresztowania 3 i 4 września na Krymie.

Przypomnijmy, 17 marca 2014 roku, po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Unia Europejska zastosowała środki ograniczające wobec działań podważających lub zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

Od tego czasu Rada UE przedłużała ten pakiet sankcji co sześć miesięcy. Ostatni raz taką decyzję podjęto 12 marca 2021 r., kiedy sankcje zostały przedłużone do 15 września 2021 r. Sankcje dotyczą ograniczenia w podróży, zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania środków finansowych lub innych zasobów gospodarczych osobom i instytucjom wymienionym na liście sankcji. Sankcje te dotyczą 177 osób i 48 instytucji.

Ponadto środki ograniczające podjęte przez UE w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie obejmują sankcje gospodarcze wobec niektórych sektorów gospodarki rosyjskiej, które są przedłużone o sześć miesięcy, do 31 stycznia 2022 r., a także środki ograniczające w odpowiedzi na nielegalne aneksja Krymu i Sewastopola, które ograniczają się do terytorium Krymu i Sewastopola i które zostały przedłużone o rok, do 23 czerwca 2022 r.

av


Źródło: Posłowie UE uzgodnili przedłużenie sankcji wobec Rosji za agresję na Krymie i wschodniej Ukrainie

Może Ci się spodobać