Herbst nazwał wspólne oświadczenie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy wielkim pozytywem

Wielkim pozytywem, który otwiera nowe możliwości zacieśniania współpracy, jest wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, podpisane przez prezydentów podczas spotkania w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu – powiedział we wtorek podczas konferencji zorganizowanej przez Atlantic Council ambasador USA na Ukrainie (2003-2006) John Herbst, donosi korespondent Ukrinform.

„To (wspólne oświadczenie – przyp. red.), moim zdaniem, było wielkim pozytywem” – powiedział były starszy dyplomata, obecnie dyrektor Euroazjatyckiego Centrum Dean Patricio w Atlantic Council.

W tym kontekście podkreślił znaczenie zawarcia nowych umów między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa, a także energetyki i klimatu.

„Wspólne oświadczenie, ku mojemu miłemu zaskoczeniu, zawierało ostrą krytykę Nord Stream 2 z obu stron, a to jest ważne” – powiedział Herbst.

Ponadto, według niego, wspólne oświadczenie w sprawie partnerstwa strategicznego w pełni potwierdza znaczenie stosunków dwustronnych między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

Zauważył, że teraz obie strony mogą omawiać strategiczne podejścia w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, gospodarki, energii itp. Tak więc, według niego, jest jeszcze wiele do zrobienia, ale „Wspólne Oświadczenie było dobrą okazją do rozwoju stosunków dwustronnych”.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w zeszłym tygodniu roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie prezydenta Joe Bidena. Po spotkaniu strony zatwierdziły Wspólne Oświadczenie w sprawie strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi .

av


Źródło: Herbst nazwał wspólne oświadczenie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy wielkim pozytywem

Może Ci się spodobać