Kuleba nazwał kluczową amerykańską gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy

Kluczową gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych jest zapewnienie prezydenta Joe Bidena, że Ukraina nigdy nie zostanie sama z rosyjską agresją i zawsze będzie miała poparcie – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na antenie programu „Wolność słowa w ICTV”, donosi korespondent Ukrinform.

„Kluczową gwarancją było to, że prezydent Biden bardzo jasno dał do zrozumienia, że Ukraina nigdy nie będzie sama z Rosją i zawsze będzie miała poparcie, a wsparcie to wzrośnie, jeśli wzrośnie zagrożenie przez Rosję” – powiedział Kuleba.

Dodał, że poparcie to już teraz przekłada się na zwiększoną pomoc dla Ukrainy, zastosowanie środków dyplomatycznych w celu odstraszenia Rosji oraz rozwój wspólnych projektów bezpieczeństwa między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami NATO.

„Przede wszystkim koncentrujemy się na bezpieczeństwie na Morzu Czarnym” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Według niego Rosja martwi się wszystkim, co czyni Ukrainę silniejszą, a wyniesienie prezydentów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych na nowy poziom wzmacnia nasz kraj.

„Sygnałem dla Rosji jest również to, że pod koniec roku Stany Zjednoczone udzieliły dodatkowej pomocy na ukraińskie potrzeby militarne, w tym słynne Javelin. W rzeczywistości na marginesie wizyty amerykańscy partnerzy stwierdzili, że najlepszym sygnałem dla Rosji jest wzrost poparcia USA dla Ukrainy. Rosja czyta to wszystko bardzo wyraźnie, dlatego takie wypowiedzi, groźby i szantaż są słyszane” – jest przekonany Kuleba.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał w Waszyngtonie z roboczą wizytą na zaproszenie prezydenta USA Joe Bidena.

Kuleba nazwał wizytę Zełenskiego w Waszyngtonie i jego szczerą rozmowę z Bidenem klasycznym przykładem wygranej dla obu stron.

av


Źródło: Kuleba nazwał kluczową amerykańską gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy

Może Ci się spodobać