Delegacja Kongresu USA zapewniła o gotowości dalszego wspierania Ukrainy – Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba przeprowadził rozmowy z przebywającą z roboczą wizytą na Ukrainie delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem senatora Lindseya Grahama.

Strona amerykańska zapewniła wsparcie Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i przeprowadzaniu przemian wewnętrznych – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych , donosi Ukrinform.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy podsumował wyniki udanej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych i zauważył, że przejście na nowy poziom partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi jest jednym z kluczowych zadań strategii polityki zagranicznej naszego kraju .

„Porozumienia osiągnięte podczas wizyty wyniosły partnerstwo strategiczne między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi na jakościowo nowy poziom, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa, obrony, energetyki, inwestycji i wsparcia reform” – powiedział Kuleba.

Senator Lindsey Graham zauważył, że wspieranie Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i przeprowadzaniu przemian wewnętrznych pozostaje jedną z kwestii jednoczących Demokratów i Republikanów.

„Ukraina jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w demokratycznym świecie. Wspierając Ukrainę, bronimy demokracji ”- powiedział senator.

Graham zapewnił o gotowości Kongresu USA do dalszego wspierania Ukrainy w przywracaniu jej integralności terytorialnej, wzmacnianiu zdolności obronnych i realizacji ambitnych przemian wewnętrznych.

Strony osobno omówiły zagrożenia związane z Nord Stream-2 oraz kroki, jakie należy podjąć, aby uniemożliwić Rosji wykorzystanie energii jako broni geopolitycznej.

Kuleba zwracał szczególną uwagę na wyzwania bezpieczeństwa w regionie azowsko-czarnym, mówił o militaryzacji tymczasowo okupowanego przez Federację Rosyjską Krymu oraz utrudnianiu swobody żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim.

Minister spraw zagranicznych poinformował delegację Kongresu USA o rażących naruszeniach praw człowieka na tymczasowo okupowanym Krymie oraz o kolejnej fali nielegalnych przeszukań i zatrzymań na półwyspie. Wezwał kongresmenów USA do zwiększenia nacisku na Kreml, aby zaprzestał represji i natychmiast i bezwarunkowo uwolnił wszystkich nielegalnie przetrzymywanych ludzi.

W skład delegacji pod przewodnictwem Lindsey Grahama (Republikanina Południowej Karoliny) weszli senatorowie John Barrasso (Republikanin z Wyoming), Ben Sasse (Republikanin z Nebraski), Tommy Tuberville (Republikanin z Alabamy) i kongresman William Timmons.

av


Źródło: Delegacja Kongresu USA zapewniła o gotowości dalszego wspierania Ukrainy - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Może Ci się spodobać