Wizyta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych przyniesie pozytywne zmiany dla ukraińskiego biznesu – Ustenko

Sukces oficjalnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych potwierdzają osiągnięte porozumienia, a w najbliższej przyszłości można spodziewać się pozytywnych zmian, zwłaszcza w gospodarce.

Poinformował o tym na antenie kanału Dom TV doradca prezydenta ds. gospodarczych Ołeh Ustenko, donosi Ukrinform.

„To, co nas wszystkich interesuje, to gospodarka. Wyraźnie widać, że każde spotkanie Prezydenta było przesycone sprawami związanymi z gospodarką, z możliwością umocnienia naszej pozycji ekonomicznej, począwszy od spotkań z biznesem, które prezydent odbył wcześniej w Waszyngtonie. Spotkanie z prezydentem Bidenem, a po Waszyngtonie przemówienie na Uniwersytecie Stanforda, San Francisco i Los Angeles” – powiedział Ustenko.

Według niego w najbliższej przyszłości można spodziewać się pozytywnych zmian, w szczególności dla biznesu na Ukrainie.

„Co zacznie działać natychmiast – to te 3 miliardy dolarów, linia kredytowa otwarta przez amerykański Eximbank dla przedsiębiorców – i ze Stanów Zjednoczonych prowadzących interesy na Ukrainie i dla ukraińskich przedsiębiorców współpracujących z amerykańskimi partnerami. Chodzi przede wszystkim o produkcję high-tech, którą jesteśmy tak zainteresowani tutaj na Ukrainie… Da nam to możliwość wzmocnienia naszej obecności technologicznej w różnych sektorach naszego przemysłu” – powiedział doradca prezydenta.

Przepowiedział też otwarcie linii kredytowych dla Ukroboronpromu: „Jednoznacznie pozytywne są linie kredytowe, które prawdopodobnie zostaną teraz otwarte dla Ukroboronpromu. Mówi się m.in. o bezpośredniej pomocy dla Ukroboronpromu. Niedawno Kancelaria Prezydenta oficjalnie poinformowała o podpisaniu porozumień z Ukroboronpromem”.

Według Ustenki postęp spodziewany jest również w sektorze rolnym.

„Więcej niż ważnym wydarzeniem są dla nas kwestie związane z nawadnianiem. Podpisany został duży program z Międzynarodową Korporacją Finansową… A to pozwala nie tylko wzmocnić naszą obecność na rynku rolnym, ale także przejście na jakościowo nowy poziom nawadniania w obwodach odeskim i chersońskim może więcej niż znacząco wpłynąć na rozwój tego całego sektora gospodarki” – powiedział doradca głowy państwa.

Wśród pozytywów wymienił także porozumienie w sprawie możliwości poparcia inicjatywy prezydenta „Wielkie Budownictwo”: „Istnieje program, który będzie aktywnie wzmacniał ten kierunek. Dotyczy to przede wszystkim budowy nowych szpitali oraz rozwoju sektora medycznego. Program prezydencki zawiera przecież kwestie związane z ochroną zdrowia publicznego, czyli właśnie z budownictwem” – podkreślił Ustenko.

Jak informował Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Dnia 1 września odbyły się negocjacje między prezydentami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych Ameryki, 2 września delegacja ukraińska była w Kalifornii, gdzie Zełenski przemawiał na Uniwersytecie Stanforda.

prs


Źródło: Wizyta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych przyniesie pozytywne zmiany dla ukraińskiego biznesu - Ustenko

Może Ci się spodobać