USA żądają od Kremla wypełnienia zobowiązań wynikających z „Mińska”

W 7. rocznicę podpisania Porozumień mińskich ambasada USA w Kijowie zażądała od Rosji pełnego wypełnienia zobowiązań dotyczących pokojowego uregulowania sprawy na wschodniej Ukrainie.

Jak donosi Ukrinform, stosowne oświadczenie ambasada opublikowała na Facebooku.

„W siódmą rocznicę podpisania protokołu z Mińska wzywamy Rosję do pełnego wypełnienia swoich mińskich zobowiązań, w tym umożliwienia OBWE monitorowania granicy ukraińsko-rosyjskiej i uwolnienia nielegalnie przetrzymywanych osób” – napisała ambasada USA.

Dyplomaci podkreślali, że Rosja musi wycofać swoje uzbrojenie i siły oraz zwrócić Ukrainie pełną kontrolę nad uznanymi międzynarodowo granicami Ukrainy.

„Rosja musi wziąć odpowiedzialność za zakończenie konfliktu, który rozpoczęła we wschodniej Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, 5 września minęło siedem lat od podpisania przez Ukrainę, Rosję i OBWE pierwszych porozumień z Mińska o całkowitym zawieszeniu broni na wschodzie. Jednak okupanci nadal sabotują swoje zobowiązania i nie wypełniają ani pierwszego, ani drugiego Porozumienia mińskiego uzgodnionego w lutym 2015 roku.

av


Źródło: USA żądają od Kremla wypełnienia zobowiązań wynikających z „Mińska”

Może Ci się spodobać