Stany Zjednoczone wzywają Rosję do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych Tatarów krymskich

Departament Stanu USA potępia represje rosyjskich władz okupacyjnych wobec Tatarów Krymskich i domaga się uwolnienia zatrzymanych – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie Departamentu Stanu USA, donosi Ukrinform.

„Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają zatrzymanie 4 września przez rosyjskie władze okupacyjne na Krymie Narimana Dżeliala, wiceprzewodniczącego Medżlisu Tatarów Krymskich, a także co najmniej 45 innych Tatarów krymskich” – czytamy w oświadczeniu.

Departament Stanu wskazuje, że jest to kolejny dowód politycznie umotywowanych ataków, zatrzymań i środków karnych Federacji Rosyjskiej, stosowanych wobec Medżlisu, „który stał się obiektem represji z powodu sprzeciwu wobec rosyjskich prób aneksji Krymu”.

„Wzywamy rosyjskie władze okupacyjne do natychmiastowego ich uwolnienia” – napisał Departament Stanu USA.

Departament Stanu przypomniał: Podczas szczytu Platformy Krymskiej 23 sierpnia Stany Zjednoczone potwierdziły, że Krym jest Ukrainą i wyraziły niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Przypomnijmy, 3 i 4 września na okupowanym Krymie miały miejsce masowe zatrzymania Tatarów Krymskich. Oficjalny Kijów nazwał to reakcją Kremla na rozpoczęcie Platformy krymskiej i zażądał natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych.

av


Źródło: Stany Zjednoczone wzywają Rosję do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych Tatarów krymskich

Może Ci się spodobać