Reznikow wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Rosji za kolejne zbrodnie na Tatarach krymskich

Wicepremier – minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Ołeksij Reznikow powiedział, że odmowa przez Rosję uwolnienia nielegalnie schwytanych na Krymie i ORDLO osób jest podstawą do zaostrzenia międzynarodowych sankcji wobec Rosji.

Napisała o tym służba prasowa Ministerstwa Reintegracji na Facebooku, donosi Ukrinform.

„Wzywamy społeczność międzynarodową do wykorzystania swoich wpływów na Kremlu, aby natychmiast uwolnić wszystkich ukraińskich więźniów schwytanych zarówno na Krymie, jak i w ORDLO. Odmowa Rosji uwolnienia schwytanych ludzi jest podstawą do zaostrzenia międzynarodowych sankcji” – powiedział urzędnik i zwraca też uwagę na „cynizm” aktualnych wydarzeń na okupowanym Krymie.

„Kolejne zatrzymania miały miejsce po opublikowaniu raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat sytuacji praw człowieka na tymczasowo okupowanym Krymie i Sewastopolu. Chodzi o zbrodnie Federacji Rosyjskiej i systemową presję na Ukraińców i Tatarów Krymskich. Jest to bezpośrednia odpowiedź ONZ i całej społeczności międzynarodowej, że Rosja będzie nadal ignorować i łamać prawo międzynarodowe, i jest to policzek dla wszystkich tych, którzy wzywają do ochrony praw człowieka i wsparcia dla Ukrainy. Powstaje pytanie: jak takie państwo może nadal być w Radzie Bezpieczeństwa ONZ? Jakie argumenty mogą mieć ci, którzy zapraszają Rosję do PACE?” – oświadczył Reznikow i wyraził również przekonanie, że wszyscy zamieszani w zbrodnie przeciwko członkom Tatarów krymskich na okupowanym Krymie „zostaną zidentyfikowani i prędzej czy później zostaną ukarani”.

Przypomnijmy, 3 i 4 września pięciu Tatarów krymskich zostało wywiezionych w nieznanym kierunku na okupowany Krym: Eldar Odamanow, Nariman Dżelalow, Aziz Achtemow, Asan Achtemow i Szewket Useinow.

Rodziny i adwokaci próbują odnaleźć zaginionych, ale miejsce pobytu żadnego z zatrzymanych nadal nie jest znane.

Przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow informował wcześniej, że Dżelalow był w „Urzędzie FSB Rosji w Republice Krymu i Sewastopolu”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostro zaprotestowało wobec regularnych nielegalnych przeszukań i zatrzymań na tymczasowo okupowanym Krymie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski regularne rewizje i zatrzymania na okupowanym Krymie uważa za reakcję Federacji Rosyjskiej na rozpoczęcie pracy Platformy krymskiej i domaga się uwolnienia zatrzymanych.

av


Źródło: Reznikow wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Rosji za kolejne zbrodnie na Tatarach krymskich

Może Ci się spodobać