Warszawa świętowała 30 rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę

30. rocznica odzyskania przez Ukrainę niepodległości była uroczyście obchodzona w Warszawie w czwartek w Ambasadzie Ukrainy w Polsce.

W wydarzeniu wzięło udział kilkuset gości, w tym przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie społeczności ukraińskiej w Polsce, polscy politycy, osoby publiczne i przedstawiciele mediów, donosi korespondent Ukrinform.

Podczas uroczystości Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zaznaczył, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku.

Według niego miliony Ukraińców dokonały świadomego wyboru w budowaniu swojej przyszłości w wolnej Europie kosztem własnego życia i nadal bronią najwyższych wartości demokratycznych cywilizowanego świata w wojnie z Rosją.

Ukraiński dyplomata podkreślił, że korzystając z prawa do zachowania integralności terytorialnej Ukrainy oraz chęci członkostwa w UE i NATO, Ukraina zawsze odczuwała i nadal odczuwa wsparcie i solidarność polskich przyjaciół.

„Ukrainę i Polskę łączą wspólne cele i wartości, które leżą w narodowych interesach naszych państw. Strategiczne partnerstwo naszych krajów osiągnęło wysoki poziom intensywnych kontaktów politycznych i gospodarczych, a jego siła wynika ze zbieżności stanowisk o kluczowych kwestiach bezpieczeństwa i stabilności w Europie – podkreślił Deszczyca.

Przypomniał, że dziś Polska jest drugim po Chinach i światowym rynku eksportowym partnerem handlowym Ukrainy.

„Naszym celem jest osiągnięcie handlu na poziomie 10 miliardów dolarów w 2021 roku” – powiedział ambasador.

Dyplomata wyraził przekonanie, że tandem ukraińsko-polski może zwiększyć swój potencjał i odegrać kluczową rolę we wzmacnianiu stabilności politycznej i gospodarczej w Europie.

Z kolei polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz podkreślił, że Polacy, podobnie jak Ukraińcy, doskonale zdają sobie sprawę, że niepodległość nie jest dana na zawsze i że należy o nią dbać i umacniać.

„Patrząc na ostatnie 30 lat niepodległości Ukrainy, możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wyzwań, problemów wewnętrznych i zewnętrznej agresji, Ukraina staje się silniejszym aktorem na arenie międzynarodowej, z czym się liczy. Ukraina coraz bardziej umacnia swoją suwerenność i niezależność – powiedział polski dyplomata odpowiedzialny za politykę wschodnią w polskim MSZ.

Podkreślił, że Polska zawsze wspierała i będzie wspierać Ukrainę na drodze do integracji europejskiej.

„Ukraina jest dziś w stanie wojny i w obecności korpusu dyplomatycznego chcę, żeby to było głośno słyszane: kilka tygodni temu byłem na wschodniej Ukrainie i widziałem, jak realna jest ta wojna. To nie jest zamrożony konflikt, bo codziennie ma miejsce ostrzał separatystów wspieranych przez Rosję. Ukraina zasługuje na silne wsparcie w tym trudnym zadaniu obronnym, a Polska to wsparcie udziela” – podkreślił Przydacz.

Podczas uroczystej ceremonii zagrano hymny Ukrainy i Polski.

W ramach uroczystości uczestnikom zaprezentowano duży tort świąteczny w kształcie terytorium Ukrainy, wykonany przez Igora Zarickiego – słynnego ukraińskiego cukiernika, zwycięzcę międzynarodowych konkursów.

Imprezie towarzyszyła muzyka kwartetu smyczkowego „Classic Sisters”. Wszyscy mogli również podziwiać wystawę malarstwa ukraińskiej artystki Darii Zasedy.

av

Zdjęcia : Jurij Banachewycz


Źródło: Warszawa świętowała 30 rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę

Może Ci się spodobać