Stany Zjednoczone potwierdziły gotowość pomocy Ukrainie w zakończeniu wojny – Jermak

Stany Zjednoczone potwierdziły swoją gotowość do uczynienia wszystkiego, co w ich mocy, aby pomóc Ukrainie zakończyć wojnę i zapewnić system trwałego bezpieczeństwa – powiedział szef Biura Prezydenta Andrij Jermak na antenie programu „Prawo do władzy” na kanale telewizyjnym „1+1”, komentując wizytę ukraińskiej delegacji na czele z głową państwa w Stanach Zjednoczonych, donosi Ukrinform.

„Wszelkie negocjacje mogą się odbyć, gdy wszystkie strony się zgodzą. Mogę tylko powiedzieć, że Stany Zjednoczone są gotowe i potwierdziły to, aby uczestniczyć i zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie zakończyć wojnę i zabezpieczyć system naszego trwałego bezpieczeństwa” – powiedział zapytany, czy Stany Zjednoczone są gotowe do przyłączenia się do rozmów z Ukrainą i Rosją w sprawie rozwiązania sytuacji na wschodzie i deokupacji Krymu.

Jermak zaznaczył też, że na spotkaniu prezydentów Ukrainy i USA nie rozważano kwestii zmiany Platformy mińskiej lub rezygnacji z niej.

„Ale rozważano kwestię zaangażowania Stanów Zjednoczonych w globalne rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa Ukrainy” – powiedział.

Według niego dotyczy to również Nord Stream-2 , ponieważ Ukraina stoi tutaj na stanowisku, że nie jest to projekt komercyjny, ale kwestia „w pełni dotycząca bezpieczeństwa narodowego”.

Przypomnimy, prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych z roboczą wizytą na zaproszenie prezydenta USA Josepha Bidena. 1 września, ich spotkanie odbyło się w Białym Domu. 2 września głowa państwa przebywał w Kalifornii.

Wizyta ma się zakończyć w niedzielę 5 września.

av


Źródło: Stany Zjednoczone potwierdziły gotowość pomocy Ukrainie w zakończeniu wojny – Jermak

Może Ci się spodobać