Ukraina wie, jakie kroki są potrzebne, aby dołączyć do NATO – Biały Dom

Stany Zjednoczone wspierają dążenia Ukrainy do przystąpienia do NATO, ale w tym celu potrzebne są reformy – donosi Ukrinform, powołując się na oświadczenie rzeczniczki Białego Domu Jen Psaki na briefingu.

Według niej, na czerwcowym szczycie NATO członkowie NATO we wspólnym oświadczeniu potwierdzili swoje poparcie dla „prawa Ukrainy do wyboru własnej przyszłej polityki zagranicznej, bez ingerencji z zewnątrz, w tym wobec aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO ”.

Jednocześnie Psaki podkreśliła, że są kroki, które Ukraina musi podjąć, aby to zrobić i Ukraina wie, jakie one są.

„… Ukraińcy muszą podjąć pewne kroki, aby spełnić wymogi członkostwa w NATO. Popieramy dążenie ukraińskiego kierownictwa do działania w tym kierunku. Popieramy wysiłki każdego kandydata, który chce wstąpić do NATO i pracuje nad osiągnięciem tych celów” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

Wśród takich działań, jak powiedziała, są działania na rzecz reform mających na celu ustanowienie rządów prawa, modernizację sektora obronnego i pobudzenie wzrostu gospodarczego.

Zapytana, czy Waszyngton mógłby wyznaczyć datę przystąpienia Ukrainy do NATO, Psaki powiedziała: „Myślę, że ważne jest, aby zrozumieć, że nie będzie to decyzja podjęta przez Stany Zjednoczone. W dalszym ciągu wspieramy i nadal wzywamy, aby drzwi do NATO pozostały otwarte dla kandydatów, gdy będą gotowi i zdolni do wypełnienia swoich zobowiązań członkowskich i przyczynienia się do bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim”.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w środę wyniki rozmów w Białym Domu, powiedział, że Joe Biden popiera przystąpienie Ukrainy do NATO, ale strony nie dyskutowały, jak i kiedy to nastąpi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa z roboczą wizytą w Waszyngtonie .

W środę spotkali się prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

av


Źródło: Ukraina wie, jakie kroki są potrzebne, aby dołączyć do NATO – Biały Dom

Może Ci się spodobać