Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych uzgodnili mapę drogową w stosunkach, a to jest bardzo ważne – Jaceniuk

Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych uzgodnili jasny program w stosunkach dwustronnych, czego dowodem jest wspólne oświadczenie o partnerstwie strategicznym – powiedział przewodniczący Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, premier Ukrainy 2014-2016 Arsenij Jaceniuk podczas internetowej dyskusji KFB (Kyiv Security Forum KSF), informuje Ukrinform, powołując się na służbę prasową KFB.

Komentując wspólne oświadczenie Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, polityk powiedział: „To jest plan działania między naszymi dwoma krajami. To bardzo jasno określone wyniki, które ma osiągnąć strona ukraińska. A cele, które musi wspierać rząd USA, są bardzo jasno określone. Bardzo ważne jest, aby obaj prezydenci uzgodnili jasno określony plan działań i mapę drogową.”

Jednocześnie przewodniczący KFB wspomniał o kilku kwestiach, które wciąż wymagają rozwiązania. W szczególności chodzi o rosyjski projekt „Nord Stream-2”, który Jaceniuk nazwał „antyamerykańskim, antyukraińskim i antyeuropejskim”.

„Jednak ta sprawa nie ma charakteru dwustronnego i obejmuje „przynajmniej współpracę między Ukrainą, Niemcami, Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi” – powiedział.

Ponadto, jego zdaniem, konieczne jest szersze omówienie kwestii Procesu mińskiego, który według Jaceniuka znalazł się w impasie. „Ponownie nie jest to sprawa dwustronna, ale przynajmniej sprawa trójstronna między Ukrainą, Francją, Niemcami i plus Stanami Zjednoczonymi” – powiedział polityk.

Jednocześnie Jaceniuk nazwał spotkanie prezydentów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych „niewątpliwie dobrym”.

„Optyka na tym spotkaniu była poprawna” – powiedział.

Przypomnimy, prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych z roboczą wizytą na zaproszenie prezydenta USA Josepha Bidena. 1 września, ich spotkanie odbyło się w Białym Domu. 2 września głowa państwa przebywał w Kalifornii.

Wizyta ma się zakończyć w niedzielę 5 września.

av


Źródło: Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych uzgodnili mapę drogową w stosunkach, a to jest bardzo ważne – Jaceniuk

Może Ci się spodobać