Ukraina i Stany Zjednoczone wezwały Rosję do przestrzegania jej zobowiązania do zawieszenia broni

Stany Zjednoczone niezmiennie wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i będą nadal działać na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za agresję – napisano we wspólnym oświadczeniu o strategicznym partnerstwie Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, które zostało opublikowane na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy, informuje Ukrinform.

„W XXI wieku nie można pozwolić państwom na zmianę granic siłą. Rosja naruszyła tę podstawową zasadę dotyczącą Ukrainy. Suwerenne państwa mają prawo do podejmowania własnych decyzji i wyboru własnych sojuszy. Stany Zjednoczone są z Ukrainą i będą kontynuować pracę, aby pociągać Rosję do odpowiedzialności za agresję. Amerykańskie poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy jest niezachwiane” – czytamy w dokumencie.

Według oświadczenia rosyjska agresja, w tym wojna na wschodniej Ukrainie i zajęcie Krymu, pochłonęła ponad 14 000 ofiar, zdestabilizowała Europę i region Morza Czarnego oraz zagroziła globalnemu porządkowi opartemu na międzynarodowych regułach.

„Stany Zjednoczone nie uznały i nigdy nie uznają rosyjskiej próby aneksji Krymu i potwierdzają swoje pełne poparcie dla wysiłków międzynarodowych, w tym w formacie normandzkim, zmierzających do rozwiązania konfliktu w Rosji na wschodniej Ukrainie – napisano w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone wspierają również wysiłki Ukrainy na rzecz wykorzystania Platformy Krymskiej do skupienia międzynarodowej uwagi i działań na skutkach humanitarnych rosyjskiej okupacji Krymu w celu pokojowego przywrócenia kontroli Ukrainy nad terytorium zgodnie z prawem międzynarodowym.

Ukraina i Stany Zjednoczone również wezwały Rosję do „wypełnienia zobowiązań dotyczących zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie i do rzeczywistego udziału w wysiłkach na rzecz rozwiązania konfliktu w celu zakończenia wojny”.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa w Waszyngtonie z roboczą wizytą. W środę prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych spotkali się na około dwie godziny.

av


Źródło: Ukraina i Stany Zjednoczone wezwały Rosję do przestrzegania jej zobowiązania do zawieszenia broni

Może Ci się spodobać