Dla wzmocnienia współpracy na Morzu Czarnym ważna jest pozycja Turcji – ekspert

Propozycja Wołodymyra Zełenskiego dla Mołdawii i Rumunii, aby przyłączyć się do zacieśniania współpracy morskiej w regionie Morza Czarnego, ma perspektywę – powiedział politolog Walentyn Gładkych w programie „Ukraina na samom diele” na kanale „Dom” – donosi Ukrinform.

„Chciałbym przypomnieć, że Mołdawia uzyskała kiedyś dostęp do Morza Czarnego dzięki przyjaznemu krokowi Ukrainy” – powiedział ekspert. Zaznaczył jednak, że sytuacja zależy również od Turcji jako kluczowego gracza w regionie Morza Czarnego.

„Nie zapominajmy, że Rumunia jest członkiem NATO. Ale głównym, kluczowym graczem w regionie Morza Czarnego jest nadal Turcja. I wiele zależy od jej pozycji w regionie. Dlatego bez Turcji i Rumunii ten projekt nie da pożądanego rezultatu” – powiedział politolog.

Ponadto zwrócił uwagę na sytuację z Cieśniną Kerczeńską, której blokada stanowi poważne zagrożenie dla interesów Ukrainy.

„Oczywiście ten problem powinien był wziąć pod uwagę kierownictwo wojskowo-polityczne, które istnieje od 2014 roku. Dlaczego nie zbudowano tras alternatywnych? Na przykład, dlaczego nie wybudowano dróg do portów Morza Czarnego, aby zapewnić ruch Ukraińcom towarów na rynki zagraniczne w przypadku blokady Morza Azowskiego? „To bardzo bolesna sprawa. I dopiero teraz Zełenski zaczyna podnosić tę kwestię i starać się ją jakoś rozwiązać” – dodał Gładkych.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina zainicjowała zacieśnianie współpracy między siłami morskimi państw czarnomorskich i zaprasza Rumunię i Mołdawię do przyłączenia się do tej inicjatywy.

av


Źródło: Dla wzmocnienia współpracy na Morzu Czarnym ważna jest pozycja Turcji - ekspert

Może Ci się spodobać